Интересът към метавселената се засилва в световен мащаб, а държавите по света бързат да се включат в надпреварата.
Япония, която често се свързва с технологичния сектор, не прави изключение. Група от известни японски технологични компании, сред които Fujitsu Ltd. и Mitsubishi Corporation се съгласиха да подпомогнат развитието на японския сектор свързан с метавселената.
На 27 февруари група известни технологични компании се съгласиха да създадат “Японска икономическа зона за метавселена”, която ще се състои в създаването на отворена инфраструктура за метавселена, наречена “Ryugukoku”.
Целта на споразумението е да предизвика следващата вълна за развитие на метавселената. Тази отворена инфраструктура има за цел да създаде оперативно съвместими инструменти, достъпни за потребителите и разработчиците на различни платформи. Тя ще служи и като нова социална инфраструктура за дигитална трансформация на предприятията.
В условията на споразумението се посочва, че компаниите, които са го подписали, ще интегрират своите “съответни технологии и услуги”, за да създадат Ryugukoku. Това включва геймификация, финтех и информационни и комуникационни технологии. Целта е да се създаде екосистема с оперативната съвместимост между различните метауслуги и платформи, достъпни за потребителите в Япония.
В споразумението се споменава и възможността за “предоставяне на тази инфраструктура на компании и правителствени агенции извън Япония”.
Японските регулаторни органи са се съсредоточили върху сектора на финансовите технологии в страната. На 1 февруари министър-председателят на страната призна децентрализираните автономни организации (DAO) и незаменяемите токени (NFT) като начин за подкрепа на правителствената стратегия “Cool Japan”.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Криптовалутата е на ръба на значителен подем – InvestAnswers
Проучването на DAO като инструменти за управление обаче датира от ноември 2022 г., когато Японската агенция за дигитални технологии стартира своята DAO. Това е пример за непрекъснатите усилия на Япония да остане напред в областта на технологиите и иновациите.
Японската централна банка също обяви плановете си да стартира своята официална пилотна дигитална валута на централната банка (CBDC) през април 2023 г. С всички тези технологични постижения Япония се позиционира като лидер в сектора на метавселената.
Централната банка на Обединените арабски емирства (ОАЕ) наскоро представи нов план за емитиране на дигиталната си валута, известна като “дигитален дирхам”.
Sony Interactive Entertainment, компанията, която стои зад PlayStation подаде заявка за патент за рамка, която позволява на потребителите да прехвърлят и използват незаменяеми токени (NFT) в множество платформи за игри.
Моника Лонг, президент на Ripple Labs, наскоро говори пред CNBC за текущото съдебно дело, заведено от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) срещу Ripple, в което се твърди, че токенът на компанията XRP е ценна книга.
Binance, най-голямата крипто борса в света, е в челните редици на прозрачността и сигурността в индустрията след скандала с FTX.