Интересът към метавселената се засилва в световен мащаб, а държавите по света бързат да се включат в надпреварата.
Япония, която често се свързва с технологичния сектор, не прави изключение. Група от известни японски технологични компании, сред които Fujitsu Ltd. и Mitsubishi Corporation се съгласиха да подпомогнат развитието на японския сектор свързан с метавселената.
На 27 февруари група известни технологични компании се съгласиха да създадат „Японска икономическа зона за метавселена“, която ще се състои в създаването на отворена инфраструктура за метавселена, наречена „Ryugukoku“.
Целта на споразумението е да предизвика следващата вълна за развитие на метавселената. Тази отворена инфраструктура има за цел да създаде оперативно съвместими инструменти, достъпни за потребителите и разработчиците на различни платформи. Тя ще служи и като нова социална инфраструктура за дигитална трансформация на предприятията.
В условията на споразумението се посочва, че компаниите, които са го подписали, ще интегрират своите „съответни технологии и услуги“, за да създадат Ryugukoku. Това включва геймификация, финтех и информационни и комуникационни технологии. Целта е да се създаде екосистема с оперативната съвместимост между различните метауслуги и платформи, достъпни за потребителите в Япония.
В споразумението се споменава и възможността за „предоставяне на тази инфраструктура на компании и правителствени агенции извън Япония“.
Японските регулаторни органи са се съсредоточили върху сектора на финансовите технологии в страната. На 1 февруари министър-председателят на страната призна децентрализираните автономни организации (DAO) и незаменяемите токени (NFT) като начин за подкрепа на правителствената стратегия „Cool Japan“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Криптовалутата е на ръба на значителен подем – InvestAnswers
Проучването на DAO като инструменти за управление обаче датира от ноември 2022 г., когато Японската агенция за дигитални технологии стартира своята DAO. Това е пример за непрекъснатите усилия на Япония да остане напред в областта на технологиите и иновациите.
Японската централна банка също обяви плановете си да стартира своята официална пилотна дигитална валута на централната банка (CBDC) през април 2023 г. С всички тези технологични постижения Япония се позиционира като лидер в сектора на метавселената.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.