Публикуваните в понеделник ревизирани правителствени данни показаха, че японската икономика е успяла да избегне техническа рецесия, въпреки опасенията за бавното ѝ възстановяване.
Според Службата на кабинета ревизираният брутен вътрешен продукт (БВП) за периода октомври-декември показва леко разширение от 0.4% на годишна база, което контрастира с първоначалната оценка за свиване с 0.4%.
Този растеж обаче не отговаря на очакванията на икономистите, като в анкета на Reuters се прогнозираше увеличение от 1.1%. На тримесечна база БВП отбеляза скромен растеж от 0,1% в сравнение с първоначално отчетения спад от 0.1% и под очакваното повишение от 0.3%.
Саисуке Сакай, старши икономист в Mizuho Research and Technologies, отбеляза, че макар основните данни да предполагат възходяща ревизия, продължават да съществуват опасения относно слабото представяне на вътрешното търсене, особено на потреблението.
Ревизията се дължеше отчасти на увеличението на капиталовите разходи, които нараснаха с 2% на тримесечна база, надминавайки предварителната оценка за намаление с 0.1%, въпреки че все още не отговаряха на пазарната прогноза за повишение с 2.5%. Обратно, частното потребление, което е важен компонент на японската икономика, се понижи с 0.3% през периода октомври – декември, което е малко по-лошо от първоначалната оценка за спад от 0.2%, като за това допринесоха морските продукти и домакинските уреди.
Въпреки че външното търсене остана непроменено спрямо предварителните данни, допринасяйки с 0.2 процентни пункта за растежа на реалния БВП, се появиха опасения относно потенциалното въздействие на забавянето на китайската икономика и спирането на производството в подразделенията на Toyota Motor Corp върху японската икономика през текущото тримесечие януари-март.
Въпреки тези предизвикателства се появиха спекулации, че Японската централна банка (ЯЦБ) може да преразгледа политиката си на отрицателни лихвени проценти, особено в светлината на очакванията за значително увеличение на заплатите по време на годишните преговори с профсъюзите.
Марсел Тиелиант, ръководител на Азиатско-тихоокеанския отдел в Capital Economics, изказа предположение, че въпреки данните, показващи слабости, ЯЦБ може да промени позицията си през следващите месеци, особено след като най-голямата японска конфедерация на профсъюзите Ренго настоява за значително увеличение на заплатите.
Акцентът, който ЯЦБ поставя върху своя индекс на потребителската активност, и очакването за стабилен растеж на заплатите като предпоставки за корекции на паричната политика подчертават значението на предстоящите преговори за заплатите.
При положение че коригираните спрямо инфлацията реални заплати се свиват за 22-ри пореден месец, а разходите на домакинствата отбелязват най-големия си спад от 35 месеца насам, ЯЦБ е изправена пред сложно решение преди двудневното си заседание за определяне на паричната политика, насрочено за 18-19 март.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.