Холандските прокурори настояха за 64-месечна присъда затвор за Алексей Перцев, разработчик, свързан с крипто миксера Tornado Cash, след обвинения в улесняване на пране на пари на обща стойност $1.2 милиарда в криптовалути от юли 2019 г. до август 2022 г.
Процесът приключи наскоро, като окончателната присъда е насрочена за 14 май в съда.
Делото се разви на фона на засиления контрол върху крипто платформите. Tornado Cash придоби известност, след като беше включена в черния списък на Министерството на финансите на САЩ заради твърдения, че е помагала на Lazarus Group, киберпрестъпна организация, свързана със Северна Корея, в изпирането на средства.
Арестът на Перцев през август 2022 г. предизвика дискусии в криптосферата относно правните отговорности на разработчиците на софтуер с отворен код. Съдебният процес в Нидерландия, освен че се занимава с конкретни обвинения, предизвика по-широки дебати относно отговорността на разработчиците в криптосредата.
Обвинителният акт срещу Перцев очертава множество трансакции, показващи системно участие в предполагаемо пране на пари, а именно трансакция, включваща 175.100 ETH, свързана с експлойта Ronin Network – значим инцидент в криптосферата.
Нидерландските власти твърдят, че Перцев и потенциалните му сътрудници са били наясно със съмнителния произход на тези средства. Перцев отрича обвиненията, а защитата му очаква присъдата.
Процесът привлече интерес от различни кръгове, включително общността на разработчиците и защитниците на неприкосновеността на личния живот, като подчертава сложното взаимодействие между технологиите, неприкосновеността на личния живот и регулаторния надзор.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.