Холандските прокурори настояха за 64-месечна присъда затвор за Алексей Перцев, разработчик, свързан с крипто миксера Tornado Cash, след обвинения в улесняване на пране на пари на обща стойност $1.2 милиарда в криптовалути от юли 2019 г. до август 2022 г.
Процесът приключи наскоро, като окончателната присъда е насрочена за 14 май в съда.
Делото се разви на фона на засиления контрол върху крипто платформите. Tornado Cash придоби известност, след като беше включена в черния списък на Министерството на финансите на САЩ заради твърдения, че е помагала на Lazarus Group, киберпрестъпна организация, свързана със Северна Корея, в изпирането на средства.
Арестът на Перцев през август 2022 г. предизвика дискусии в криптосферата относно правните отговорности на разработчиците на софтуер с отворен код. Съдебният процес в Нидерландия, освен че се занимава с конкретни обвинения, предизвика по-широки дебати относно отговорността на разработчиците в криптосредата.
Обвинителният акт срещу Перцев очертава множество трансакции, показващи системно участие в предполагаемо пране на пари, а именно трансакция, включваща 175.100 ETH, свързана с експлойта Ronin Network – значим инцидент в криптосферата.
Нидерландските власти твърдят, че Перцев и потенциалните му сътрудници са били наясно със съмнителния произход на тези средства. Перцев отрича обвиненията, а защитата му очаква присъдата.
Процесът привлече интерес от различни кръгове, включително общността на разработчиците и защитниците на неприкосновеността на личния живот, като подчертава сложното взаимодействие между технологиите, неприкосновеността на личния живот и регулаторния надзор.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…