Първо президентът на Ел Салвадор Наиб Букеле заяви, че ще направи Биткойн законно платежно средство в страната си и Асамблеята прие закона.
Сега изглежда, че други лидери искат да последват този пример.
Президентът на Иран Хасан Рухани заяви тази седмица, че иска да узакони криптовалутите възможно най-скоро.
Той каза на заседание на правителствения Икономически координационен съвет:
За да узаконим дейността на криптовалутите и да защитим капитала на хората в тази област, трябва да измислим решение възможно най-скоро и да установим необходимите закони и инструкции.
В допълнение, Рухани каза, според доклад на официалния му уебсайт, че инвестициите в криптовалута са рискови и “трябва да се избягва непрофесионалното навлизане в това поле”.
Заслужава да се отбележи, че Иран не е въвел никаква регулаторна рамка за криптовалутите, но миналата година промени закона, за да използва Биткойни за внос.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Правителството не може да спре крипто технологиите
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.