Новите технологии, включително блокчейн и добива на криптовалути, помогнаха на Иран да увеличи бюджетните приходи и да издържи чуждестранни санкции, според министъра на икономиката и финансите на страната.
Високопоставеният служител вярва, че правителството не може да се намесва в тяхното развитие твърде дълго.
Наскоро иранският министър на икономиката и финансите Фархад Деджпасанд отбеляза, че през последните няколко години Техеран се приближи до постигането на целите си за данък върху доходите.
Той разкри, че внедряването на нови технологии представлява около една трета от ръста на бюджетните приходи. Коментирайки данните, Деджпасанд уточни:
Блокчейн ще представлява 10 процента от световния брутен вътрешен продукт през следващите четири години. Тъй като потреблението на електроенергия се увеличи, ограничихме добива на криптовалути, но в дългосрочен план не можем да попречим на развитието на технологиите.
Икономическият министър се позова на сезонна забрана, наложена върху добива на криптовалута на фона на недостиг на електроенергия в страната. Добивът на монети процъфтява в Иран поради подема на пазара и достъпа до евтина енергия.
Но правителството обвини прекомерното си потребление на енергия, заедно с тазгодишната суша, за честите прекъсвания в много градове. Властите са изчислили, че лицензираните и незаконните миньори заедно горят около 2300 мегавата на ден.
Изказвайки се на събитие, разкриващо два проекта за електронна търговия, Фархад Деджпасанд също подчерта значението на електронната търговия за националната икономика.
Делът на електронната търговия в брутния вътрешен продукт (БВП) на Ислямската република се е увеличил с 2,4 пъти, заяви министърът по-рано тази седмица, цитиран от Teheran Times.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Уинкълвос: Може никога да не ви се наложи да продадете вашия Биткойн (видео)
Според иранския Център за развитие на електронната търговия, онлайн търговията се е увеличила четири пъти за периода 20-ти март и 21-ви септември 2020 г. в сравнение със същия период предходната година.
Междувременно броят на новоиздадените лицензи за онлайн бизнеси се е утроил, тъй като традиционният бизнес се опитва да се разшири в уеб базирани продажби, като се адаптира към променящите се навици на пазаруване на иранците.
Използвайки всички тези нови технологии, Иран до голяма степен успя да устои на икономическите санкции, наложени от САЩ, подчерта Деджпасанд. Те също така подкрепиха показателите на иранския капиталов пазар и допринесоха за битката срещу пандемията на коронавируса.
Признавайки потенциалните ползи от използването на крипто за заобикаляне на търговските бариери, Иран разреши на местните банки и обмени да използват криптовалута, добивана в страната, при плащания за внос.
Регулаторите обаче се опитаха да ограничат други видове търговия, което накара иранската финтех индустрия да предупреди, че ограниченията само ще лишат нацията от възможности. Стартъпите посочиха, че криптовалутите са помогнали на иранския бизнес да заобиколи блокадата на банковите, корабоплавателните и застрахователните услуги.
Lido може скоро да промени начина, по който се вземат решения в рамките на своята екосистема. Ново предложение, LIP-28, представено на 8 май, има за цел да даде на притежателите на стейкнати Етериум токени (stETH) правото да се противопоставят на потенциално вредни решения, взети от гласуващите с LDO токени.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Robinhood изглежда в готовност да направи най-смелата си стъпка досега: Да доведе американските финансови пазари в Европа с помощта на блокчейн технологията.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.