Home

Престъпниците предпочитат кеш пред криптовалути според министерството на финансите на САЩ

09.02.2024 22:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Престъпниците предпочитат кеш пред криптовалути според министерството на финансите на САЩ

Според подробен доклад за оценка на риска, изготвен от Министерството на финансите на САЩ, парите в брой, а не криптовалутите, остават предпочитан метод за пране на пари сред престъпниците и организациите.

Докладът се състои от три отделни анализа, посветени на прането на пари, финансирането на тероризма и финансирането на разпространението на оръжия, като предоставя информация за начина, по който престъпните организации придобиват, перат и прехвърлят средства както в страната, така и в чужбина.

Основният извод от доклада е, че престъпниците и транснационалните престъпни организации продължават да предпочитат парите в брой.

Министерството на финансите подчерта, че анонимността, стабилността и широкото разпространение на парите в брой ги правят привлекателен вариант за изпиране на незаконни приходи.

За разлика от тях в доклада се посочва, че използването на дигитални активи за пране на пари остава сравнително слабо в сравнение с фиатната валута.

Престъпниците избират предимно стратегии за пране на пари в брой поради анонимността, която те предлагат, като американската валута е особено предпочитана заради широкото си приемане и стабилност.

Контрабандата на пари в брой в големи количества, включваща транспортиране на банкноти в щатски долари, остава широко разпространен метод за пране на незаконни средства както в страната, така и в чужбина. В доклада се отбелязват многобройни случаи на конфискация на валута на обща стойност милиони долари, като парите в брой често се транспортират през границите и се внасят в чуждестранни банкови сметки.

Правоприлагащите органи на САЩ, по-специално Митническата и гранична охрана на САЩ, активно проверяват лица, товари и вносни стоки на различни входни пристанища, за да пресекат незаконното движение на пари в брой. Освен това в доклада се подчертава нарастващата тенденция за използване на частни самолети за контрабанда на пари в брой, което позволява по-бързо и по-дискретно транспортиране на по-големи разстояния.

Въпреки доминиращата роля на парите в брой в схемите за пране на пари, в доклада се признава, че криптовалутите се използват неправомерно в определени случаи, като например при атаки с цел откуп, измами, трафик на наркотици и трафик на хора.

В него специално се разглеждат пропуските в спазването на правилата сред борсите за криптовалути и доставчиците на услуги, като се посочват примери като споразумението за $4.3 милиарда, включващо Binance.US и американските власти в края на 2023 г., като примери за регулаторни пропуски.

Освен това в доклада се посочват децентрализираните финансови протоколи (DeFi) и услугите за смесване на криптовалути като нововъзникващи пътища за пране на незаконни приходи, тъй като те позволяват на потребителите да прикриват източника, дестинацията или сумата на транзакциите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн срещу злато: Питър Шиф и Питър Бранд коментират възможностите

Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.

07.09.2024 21:00 2мин. четене

Мениджър на активи оттегля заявлението си за спот Етериум ETF

Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.

07.09.2024 17:00 1мин. четене

Компанията зад ChatGPT увеличи платената си потребителска база с над 60%

Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.

07.09.2024 12:30 2мин. четене

Индия ще одобри още две офшорни крипто борси

Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.

07.09.2024 11:00 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.