Според неотдавнашно проучване, публикувано от глобалната компания Morning Consult, само една четвърт от австралийците подкрепят емитирането на дигитална валута на централната банка (CBDC).
Само 5% от австралийците, участвали в проучването, биха се изказали „категорично“ в полза на подобна инициатива.
Забележително е, че подкрепата за емитирането на CBDC е значително по-висока в развиващите се пазари. Например 61% от колумбийците биха искали тяхното правителство да емитира CBDC. 66% от индийците също биха подкрепили подобна инициатива. Най-слаба е подкрепата за CBDC в Япония: само 3% от жителите на страната се застъпват за такава инициатива.
Подобна разлика може да се дължи на факта, че хората от развиващите се страни имат ограничен достъп до традиционните банкови услуги, поради което мнозина виждат в CBDC инструмент за насърчаване на финансовото приобщаване.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: NFT: Колко струва първият туит в момента?
Значителна част от анкетираните както от развитите, така и от развиващите се пазари обаче са съгласни, че частните криптовалути, като Биткойн (BTC) и Етериум (ETH), биха представлявали заплаха за финансовата стабилност.
В Австралия само 15% от анкетираните са убедени, че криптовалутите биха били в състояние да подсилят финансовата стабилност. В същото време почти половината от анкетираните в Индия гледат положително на криптовалутите.
Ripple официално получи пълно регулаторно одобрение от Органа за финансови услуги на Дубай (DFSA), което предоставя възможност да предлага трансгранични платежни услуги, базирани на крипто, в ОАЕ.
Докато САЩ се борят с крипто регулациите, Европа тихомълком пое инициативата за интегриране на дигиталните активи в банковия си сектор.
Съмненията относно способността на Европейската централна банка (ЕЦБ) да управлява дигиталното евро се засилиха, след като срив в платежната система наруши транзакциите за почти един ден.
Руската централна банка отложи въвеждането на дигиталната рубла в цялата страна, като реши да удължи пилотната фаза за неопределено време.