Балансът между регулациите и банковите институции се обсъжда отдавна, особено след големи икономически кризи. Питър Шиф, известен икономист, изрази убеждението си, че разширяването на банковите регулации може да допринесе за задълбочаване на икономическите кризи.
Шиф сравни неотдавнашното падане на големите банки в САЩ с финансовата криза от 2008 г., предизвикана главно от срива на жилищния пазар. Въпреки това той смята, че проблемът е бил причинен от “твърде много правителствени регулации”.
Шиф изтъкна, че правителството на САЩ е въвело нови банкови регулации след финансовата катастрофа от 2008 г., обещавайки, че “това, което се случва в момента, никога повече няма да се повтори”. Въпреки това той твърди, че кризата ще се задълбочи заради увеличаването на регулациите.
When the Govt. imposed lots of new #banking regulations after the 2008 #FinancialCrisis, we were assured that what is happening right now would never happen again. But one reason we had the 2008 Financial crisis was too much Govt. regulation. That's why this crisis will be worse.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) March 17, 2023
Неотдавнашен анализ на Silicon Valley Bank (SVB), извършен от група икономисти, разкрива, че близо 190 банки в САЩ са застрашени от фалит, предизвикан от вложителите.
В проучването се подчертава, че паричните политики, определяни от централните банки могат да навредят на дългосрочните активи като държавни облигации и ипотеки, което да доведе до загуби на банките.
Намирането на правилния баланс между регулациите и банковите институции е от решаващо значение според Шиф, особено като се има предвид, че регулаторните органи на Пуерто Рико затвориха банката му поради неспазване на изискванията на 4 юли 2022 г. Това събитие послужи като напомняне за необходимостта от регулации, които да защитават вложителите и инвеститорите, като същевременно гарантират, че банките ще останат печеливши и жизнеспособни.
Продължаващата дискусия около банковите регулации и финансовата индустрия доведе и до подновяване на интереса към алтернативни форми на валута, като например Биткойн. Крипто Twitter побърза да напомни на Шиф защо милиони хора по света подкрепят приемането на BTC в стремежа си към финансова свобода.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн е изправен пред трудни условия въпреки скорошните печалби
От друга страна, крипто предприемачите затвърдиха мнението си за епичното завръщане на Биткойн, като бившият главен технологичен директор на Coinbase, Баладжи Сринивасан прогнозира, че стойността на Биткойн ще достигне $1 милион в рамките на 90 дни.
Тъй като финансовата индустрия се развива, намирането на правилния баланс между регулациите и банковите институции остава критично предизвикателство. Въпреки това, с продължаване на дискусиите и анализите, е възможно да се разработят ефективни закони, които защитават вложителите и инвеститорите, като същевременно насърчават растежа и стабилността на финансовата индустрия.
Използването на криптовалути в момента е широко разпространено, като множество правителства по света приемат дигиталните активи.
Държавните служители служители на Г-7 ще се съберат в Япония на 30 май за среща, на която ще бъдат разгледани предизвикателствата, свързани с AI генеративните инструменти, като ChatGPT.
Комисията по ценните книжа (SC) на Малайзия нареди на Huobi Global Limited да прекрати дейността си в страната поради нерегистрираната си дейност като крипто борса.
Потенциалните ползи от регулаторната несигурност в Съединените щати за крипто индустрията в Обединеното кралство са тема на дискусия.