След почти десетилетие на непрекъсната експанзия, последните години се оказаха трудни както за китайската икономика, така и за нейния фондов пазар.
Докладите сочат, че от 2021 г. насам китайските акции са претърпели загуби, надхвърлящи $6 трилиона, а тенденцията, очевидна през първия месец на 2024 г., показва по-нататъшни затруднения за инвеститорите.
Началото на 2024 г. разкри липсата на доверие на инвеститорите в китайската икономика, което доведе до значителни разпродажби въпреки опитите на правителството да стабилизира ситуацията. В рамките на 13 дни от китайския фондов пазар бяха изтрити над $1 трилион.
В допълнение към икономическия спад, китайският сектор на недвижимите имоти е изправен пред сериозна криза, пример за което е фалитът на Evergrande Group (3333. HK), най-големият строителен предприемач в страната, което подхранва опасенията за по-широк спад на пазара.
Съществен фактор, допринасящ за продължаващата криза, е нерешителността на китайското правителство. Въпреки многобройните опити за стабилизиране на ситуацията, като предложения спасителен пакет от офшорни активи на стойност $300 милиарда и намаляването на изискванията за парични резерви от страна на Централната банка, мерките имаха ограничен успех.
Въпреки че имаше временни подобрения, до 5 февруари основните индекси се върнаха към цените отпреди 23 януари, което доведе до свиване на фондовия пазар в Хонконг до размера му от 1997 г.
В началото на февруари китайското правителство активизира усилията си, като обеща мерки като ограничаване на късите продажби и търговията с вътрешна информация, като получи смесен първоначален отговор. На 5 февруари индексът CSI 1000 спадна с 6.16%, HSI се понижи с 0.15%, а CSI 300 нарасна със скромните 0.65%.
Недоволството на китайските инвеститори от състоянието на страната е очевидно, тъй като много от тях се обърнаха към акаунта на американското посолство в Weibo, за да изразят недоволството си чрез сардонични коментари.
Едновременно със спада в Китай инвеститорите изглежда пренасочват вниманието си към фондовия пазар на Индия, което се вижда от значителното покачване на индекса NIFTY 50, който се повиши с 22.56% през последните 52 седмици. През 2023 г. в Индия са постъпили $20 милиарда чуждестранни инвестиции, което съвпада с по-широката тенденция на преместване на производствени предприятия на международни корпорации от Китай към Индийския субконтинент.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.