Националното събрание на Панама прие закон, регулиращ Биткойн и крипто пазара, с който служителите на страната се надяват да насърчат иновациите и да стимулират икономиката.
Националното събрание на Панама прие закон, който ще регулира криптовалутите, обяви официалният профил на законодателния орган в Twitter на 28-ми април. По-конкретно, законът регулира комерсиализацията и използването на криптовалути, токенизирането на благородни метали и други стоки, платежни системи и други.
Законът е доста широк и регламентът обхваща доста аспекти на крипто индустрията. Все още предстои да бъде подписан от президента на страната Нито Кортизо, но това се очаква.
Изглежда, че служителите са фокусирани върху създаването на среда за иновации, като някои казват, че това ще помогне на Панама да стане център за иновации и технологии в Латинска Америка. Те също така очакват той да е от полза за гражданите, като им помага да създават работни места и да насърчават финансовото приобщаване.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Ето какво прави Биткойн по-добър от златото – Рикардо Салинас
Панама се присъединява към нарастващ списък от държави, които приемат закони за регулиране на криптовалутите. Не всички тези усилия са в една и съща посока, но повечето разрешат криптовалутите, стига да отговарят на законите за AML и KYC, както и на мерките за защита на инвеститорите.
Развиващите се страни са тези, които най-много се стремят да разрешат крипто, защото те са тези, които печелят най-много. По-големите икономики са много по-предпазливи. Съединените щати току-що обявиха усилия за регулиране на крипто, Китай направо забрани крипто, а Индия казва, че е необходимо глобално сътрудничество за предотвратяване на незаконна дейност.
Регулирането на пазара на криптовалути е процес, който ще му трябва известно време. Ако не друго, то идва по-късно, отколкото може да се очаква. Има предизвикателства пред регулирането на нов клас активи, които нямат прецедент в историята, но тези предизвикателства са още по-изразени за сектора на децентрализираните финанси (DeFi).
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум китове разпродават притежанията си
Законодателите и други длъжностни лица сега насочват вниманието си към тези предизвикателства. Международният валутен фонд (МВФ) публикува доклад, според който пазарът на DeFi крие рискове за финансовите пазари и изисква регулиране. Нехостваните портфейли също са на радара на европейските служители.
Известно е, че DeFi е трудно да се регулира поради децентрализирания си характер. Законодателите искат да могат да знаят самоличността на портфейлите, които работят на пазара на DeFi и оказват натиск върху тези компании, които работят в пространството. Остава да видим дали това ще проработи.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.