Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
В стратегически ход за завоюване на глобално лидерство в областта на дигиталните финанси, британските власти подготвят подробна рамка, която ще подчини крипто компаниите на същите строги стандарти, които регулират традиционните финанси.
Вместо да следва по-леките правила на ЕС за MiCA, Великобритания се ориентира към подход, подобен на този за ценните книжа. Това включва налагане на изисквания за разкриване на информация, капиталови буфери и мандати за управление на субектите, участващи в търговия, стейкинг и съхранение на крипто активи. Проектът на законодателство въвежда шест нови регулирани дейности, като ясно определя кои услуги попадат под надзора на Финансовата регулаторна служба.
Данте Диспарте от Circle похвали решението на Обединеното кралство да заложи на яснота вместо на двусмислие, като го нарече важна стъпка в насърчаването на отговорните иновации. Главният оперативен директор на Bitget, Вугар Уси Заде, се присъедини към това мнение, заявявайки, че тази стъпка най-накрая дава на крипто компаниите прозрачността, от която се нуждаят, за да планират пускането на продукти и да се ангажират с пазара в Обединеното кралство.
Предложената рамка прекласифицира стабилните монети, емитирани в Обединеното кралство, като ценни книжа, а не като дигитални пари, като изисква същите протоколи за разкриване на информация, каквито се прилагат на капиталовите пазари. Стабилните монети, емитирани в чужбина, ще продължат да бъдат разрешени, но само чрез регулирани платформи.
DeFi остава сива зона. Доставчиците на ликвидни и делегирани стейкинг услуги ще бъдат задължени да се регистрират, но самостоятелните стейкъри и платформите, които предлагат само интерфейс, могат да бъдат освободени от това изискване. Въпреки това нарастват опасенията колко далеч могат да стигнат тези правила, особено за малките DeFi стартиращи компании, които не могат да поемат тежестта на банковото съответствие.
Очаква се FCA да финализира правилника за криптовалутите до 2026 г., с цел да балансира иновациите с надзора, като същевременно засили амбицията на Обединеното кралство да бъде лидер в глобалното пространство на дигиталните активи.
След одобрението на Закона GENIUS от Сената, американските финансови институции сигнализират за нарастващ интерес към стабилните монети за сетълмент и плащания.
Във важен повратен момент за законодателството в областта на дигиталните активи, Сенатът на САЩ официално прие закона GENIUS, насочен към регулиране на стабилните монети и полагане на основите за по-широк надзор върху криптовалутите.
Според съобщенията Gemini и Coinbase са на прага на получаване на оперативни лицензи в Европейския съюз, което сигнализира за важна стъпка напред в плановете им за международен растеж.
Ключово гласуване в Сената на САЩ скоро може да промени начина, по който се регулират стабилните монети, тъй като законодателите се готвят да решат съдбата на Закона „GENIUS“, който е в процес на преговори от седмици.