Съобщава се, че Държавната банка на Пакистан (SBP) се стреми да забрани всички транзакции с криптовалута в Пакистан.
Съобщава се, че Върховният съд на Пакистан е провел изслушване, свързано с правния статут на криптовалутите в страната, в което няколко пакистански власти, включително SBP, внесоха документ в съда с аргумента, че криптовалути като Биткойн (BTC) са незаконни и не могат да бъдат използвани за търговия.
Според местния новинарски канал Samaa TV, документът цитира най-малко 11 държави, включително Китай и Саудитска Арабия, които са избрали да забранят криптовалутите. Съобщава се, че пакистанската централна банка призова съда не само да забрани дейността с криптовалути, но и да наложи санкции срещу крипто борсите.
SBP също така се позова на няколко разследвания срещу крипто борси от Федералната агенция за разследване (FIA), цитирайки рискове за защита на инвеститорите, както и опасения за пране на пари и тероризъм. Както беше съобщено по-рано, FIA започна разследване срещу Binance, най-голямата крипто борса в света, в началото на януари, твърдейки за възможна връзка с крипто измама за няколко милиона доларa в региона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: dYdX една крачка по-близо до пълната децентрализация
Въпреки че SBP препоръчва пълна забрана на крипто, Върховният съд все още не е разпоредил забрана на крипто транзакции в Пакистан.
Вместо това съдът разпореди жалбата на банката да бъде изпратена до министерствата на финансите и законодателната власт, които ще вземат окончателно решение относно правния статут на криптовалутите в страната и ще установят дали забраната на криптовалутите ще бъде конституционна.
Новината идва години след като SBP издаде първоначална забрана за търговия с дигитални валути и токени през април 2018 г. По това време централната банка твърдеше, че криптовалути като Биткойн или първичните предлагания на монети не са законно платежно средство и не са „издавани или гарантирани от правителството на Пакистан„.
Последните ходове на пакистанското правителство отразяват подобни събития, развиващи се в много страни, включително Индия и Русия, където централните банки се опитват усилено да забранят крипто, докато други части на правителството не са непременно склонни към такава забрана. През 2020 г. централната банка на Индия трябваше да отмени забраната си за сделки на банки с фирми, свързани с криптовалута, в съответствие със заповед на Върховния съд на страната.
Икономистът Хенрик Зеберг остава уверен в прогнозата си за достигане на нови висоти при Биткойн (BTC), като прогнозира скок над $78,000 в началото на тази седмица, когато ще се разгърнат резултатите от изборите, въпреки сигналите за пик на фондовия пазар.
Австралийският компютърен учен Крейг Райт, който твърди, че е създател на Биткойн, представи решение за мащабиране, целящо да превърне BTC в широко използваема парична система без граници.
BlackRock, най-големият мениджър на активи в света, наскоро направи голяма инвестиция в Биткойн, като купи BTC за приблизително $2.4 милиарда.
С нарастващото влияние на Биткойн в световната финансова сфера развиващите се страни все повече проучват възможностите за интегрирането му.