В момента има много малко наистина децентрализирани борси (DEX) или крипто платформи, но една от тях е на път да се превърне в такава - и това е борсата за деривати на dYdX.
Не много от днешните DeFi протоколи са наистина децентрализирани във всички значения на концепцията. Водещият в света DEX, Uniswap, например, се контролира от малко малцинство от китове и компании, държащи повечето от токените.
Други са раздали токени на компании за рисков капитал и вътрешни лица, които поддържат контрол и повечето от тях разчитат на централизирани доставчици на облачни услуги.
Борсата за деривати dYdX има за цел да стане напълно децентрализирана, излагайки плановете си в пътна карта, публикувана на 11 януари. Борсата планира да пусне версия 4 на протокола тази година, за която твърди, че ще бъде „с отворен код, напълно децентрализирана и изцяло контролирана от общността.“
Екипът описва текущата итерация на платформата като „хибриден децентрализиран обмен“ с частична децентрализация и известна централизация, като например, работеща на сървъри, управлявани от фирмата dYdX Trading Inc.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Мрежата на Arbitrum прекъсна поради хардуерни проблеми
Основният протокол за обмен работи на смарт договори на Етериум и ZK-rollups, захранвани от Starkware, но книгата за поръчки и механизмът за съвпадение са по-централизирани.
Версия 4 вече няма да има централни точки за контрол или отказ и ще бъде изцяло контролирана от общността, се посочва. За да постигне това, ще трябва да децентрализира книгата за поръчки и механизма за съответствие.
Има редица предизвикателства, свързани с това, като пропускателна способност, която трябва да се увеличи, окончателност и последователност на сделките.
Протоколът също ще бъде изцяло контролиран и управляван от общността, но естествено големите притежатели ще имат по-голямо влияние в гласовете от по-малките.
Той добави, че dYdX Trading Inc., която в момента събира приходи чрез търговски такси, вече няма да го прави след пускането на v4 по-късно през 2022 г.
Според DeFiLlama, dYdX има обща заключена стойност от $988 милиона, което е увеличение от 473% през последните шест месеца.
MANTRA стартира RWAccelerator – нова инициатива, предназначена да участниците в Web3 пространството, като им предлага ресурси като финансиране, менторство и инструменти за изкуствен интелект.
Макар от Бинанс още да се чудят дали да вкарат Pi Coin на своята платформа, крипто инвеститорите вече могат да търгуват при „конкуренцията“. Pi Network Open Mainnet стартира днес. в 05:30 ч. българско време, а криптовалутната общност най-после получи достъп до Pi Coin (PI) на крипто борсата OKX. Въпреки че в първите часове след пускането […]
Tether наскоро сключи стратегическо споразумение с Гвинея за проучване на блокчейн и peer-to-peer технологията.
Чарлз Хоскинсън от Cardano очерта основните тенденции в развитието на мрежата, изтъквайки предстоящото стартиране на Midnight – блокчейн, ориентиран към защитата на личните данни, и необходимостта от по-добра подкрепа за обмена на родни активи на Cardano (CNT).