В момента има много малко наистина децентрализирани борси (DEX) или крипто платформи, но една от тях е на път да се превърне в такава - и това е борсата за деривати на dYdX.
Не много от днешните DeFi протоколи са наистина децентрализирани във всички значения на концепцията. Водещият в света DEX, Uniswap, например, се контролира от малко малцинство от китове и компании, държащи повечето от токените.
Други са раздали токени на компании за рисков капитал и вътрешни лица, които поддържат контрол и повечето от тях разчитат на централизирани доставчици на облачни услуги.
Борсата за деривати dYdX има за цел да стане напълно децентрализирана, излагайки плановете си в пътна карта, публикувана на 11 януари. Борсата планира да пусне версия 4 на протокола тази година, за която твърди, че ще бъде „с отворен код, напълно децентрализирана и изцяло контролирана от общността.“
Екипът описва текущата итерация на платформата като „хибриден децентрализиран обмен“ с частична децентрализация и известна централизация, като например, работеща на сървъри, управлявани от фирмата dYdX Trading Inc.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Мрежата на Arbitrum прекъсна поради хардуерни проблеми
Основният протокол за обмен работи на смарт договори на Етериум и ZK-rollups, захранвани от Starkware, но книгата за поръчки и механизмът за съвпадение са по-централизирани.
Версия 4 вече няма да има централни точки за контрол или отказ и ще бъде изцяло контролирана от общността, се посочва. За да постигне това, ще трябва да децентрализира книгата за поръчки и механизма за съответствие.
Има редица предизвикателства, свързани с това, като пропускателна способност, която трябва да се увеличи, окончателност и последователност на сделките.
Протоколът също ще бъде изцяло контролиран и управляван от общността, но естествено големите притежатели ще имат по-голямо влияние в гласовете от по-малките.
Той добави, че dYdX Trading Inc., която в момента събира приходи чрез търговски такси, вече няма да го прави след пускането на v4 по-късно през 2022 г.
Според DeFiLlama, dYdX има обща заключена стойност от $988 милиона, което е увеличение от 473% през последните шест месеца.
Chainlink обяви мащабно институционално партньорство с Westpac Institutional Bank и Imperium Markets като част от проекта Acacia – съвместна инициатива с участието на Резервната банка на Австралия и Центъра за изследване на сътрудничеството в областта на дигиталните финанси (DFCRC).
Binance продължава да усъвършенства своята екосистема през 2025 г., като основните актуализации обхващат подобрения на производителността, изброяване и премахване на токени и пускане на нови токени – всичко това засилва фокуса върху мащабируемостта и иновациите.
Ripple направи важна стъпка в разширяването на институционалната си инфраструктура за дигитални активи в Близкия изток, като си партнира с Ctrl Alt в подкрепа на първата подкрепяна от правителството инициатива за токенизация на недвижими имоти в Дубай.
Според компанията за ончейн анализ Nansen няколко блокчейна отчитат рязко повишаване на активността на потребителите, начело със Sonic, която регистрира впечатляващ 89% ръст на активните адреси през последните 7 дни.