В момента има много малко наистина децентрализирани борси (DEX) или крипто платформи, но една от тях е на път да се превърне в такава - и това е борсата за деривати на dYdX.
Не много от днешните DeFi протоколи са наистина децентрализирани във всички значения на концепцията. Водещият в света DEX, Uniswap, например, се контролира от малко малцинство от китове и компании, държащи повечето от токените.
Други са раздали токени на компании за рисков капитал и вътрешни лица, които поддържат контрол и повечето от тях разчитат на централизирани доставчици на облачни услуги.
Борсата за деривати dYdX има за цел да стане напълно децентрализирана, излагайки плановете си в пътна карта, публикувана на 11 януари. Борсата планира да пусне версия 4 на протокола тази година, за която твърди, че ще бъде „с отворен код, напълно децентрализирана и изцяло контролирана от общността.“
Екипът описва текущата итерация на платформата като „хибриден децентрализиран обмен“ с частична децентрализация и известна централизация, като например, работеща на сървъри, управлявани от фирмата dYdX Trading Inc.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Мрежата на Arbitrum прекъсна поради хардуерни проблеми
Основният протокол за обмен работи на смарт договори на Етериум и ZK-rollups, захранвани от Starkware, но книгата за поръчки и механизмът за съвпадение са по-централизирани.
Версия 4 вече няма да има централни точки за контрол или отказ и ще бъде изцяло контролирана от общността, се посочва. За да постигне това, ще трябва да децентрализира книгата за поръчки и механизма за съответствие.
Има редица предизвикателства, свързани с това, като пропускателна способност, която трябва да се увеличи, окончателност и последователност на сделките.
Протоколът също ще бъде изцяло контролиран и управляван от общността, но естествено големите притежатели ще имат по-голямо влияние в гласовете от по-малките.
Той добави, че dYdX Trading Inc., която в момента събира приходи чрез търговски такси, вече няма да го прави след пускането на v4 по-късно през 2022 г.
Според DeFiLlama, dYdX има обща заключена стойност от $988 милиона, което е увеличение от 473% през последните шест месеца.
Lido може скоро да промени начина, по който се вземат решения в рамките на своята екосистема. Ново предложение, LIP-28, представено на 8 май, има за цел да даде на притежателите на стейкнати Етериум токени (stETH) правото да се противопоставят на потенциално вредни решения, взети от гласуващите с LDO токени.
Robinhood изглежда в готовност да направи най-смелата си стъпка досега: Да доведе американските финансови пазари в Европа с помощта на блокчейн технологията.
Мелдивите се стреми да се превърне в глобален играч в областта на финансовите технологии.
Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин призова за основна промяна на дизайна на блокчейна, предупреждавайки, че нарастващата сложност на мрежата застрашава нейния дългосрочен успех.