В петък официално бе добит 19-милионният Биткойн (BTC), оставяйки само 2 милиона биткойна, които тепърва предстои да бъдат изсечени (или добити) до приблизително 2140 година.
В блок 730002, добиван от SBI Crypto, 19-милионният Биткойн влезе в обращение. SBI Crypto спечели 6.32 BTC, приблизително $293,000.
Според Влад Костеа, основател на Bitcoin Takeover, остават само 2 милиона BTC през следващите 118 години! През последните 13 години от създаването на Биткойн, копачите са открили 19 милиона BTC; а последният Биткойн се очаква да бъде добит през 2140 г.
Поради множеството различни вариации е много трудно да се предвиди кога ще бъде добита 20-милионната монета.
Тъй като Биткойн наградите, получени от миньорите, се намаляват наполовина на всеки четири години, процесът на създаване на Биткойн става все по-бавен.
Максималното предлагане на BTC е ограничено до 21 милиона монети, което обикновено се разглежда като едно от най-големите предимства на водещата криптовалута. Златото, за сравнение, има безкрайно количество. Времената за добиване на блокове могат да варират в зависимост от трудността за копаене на мрежата, която се коригира на всеки две седмици. По груби оценки се очаква последният Биткойн да бъде добит едва през 2140 г. поради промяна на правилата за копаене.
Не Изпускай: Най-големите притежатели на Етериум изкупуват тези пет атлкойна
Биткойн номер 18,500,000 е добит през септември 2020 г., тъй като текущата норма на емитиране е 6.25 BTC на блок. Следващият халвинг, при който процентът на емитиране ще се намали наполовина, е насрочен за 2024 г.
За Биткойн общността 19-милионният Биткойн подчертава недостига на флагманската криптовалута. Според главния стратегически директор на Фондация за правата на човека Алекс Гладщайн, недостигът е още по-забележим, като се има предвид колко рано светът е на път да приеме Биткойн:
Към днешна дата Ел Салвадор е единствената национална държава, която приема BTC като законно платежно средство. Въпреки това, няколко други страни, включително Бразилия, показаха обещаващи признаци за приемане на Биткойн през 2021 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Големите инвеститори се насочват обратно към Биткойн и Етериум
С по-малко от 10% от BTC, които остават за копаене, най-агресивните купувачи на Биткойн – като До Куон от Фондация LUNA – са изправени пред тежка битка, ако искат да продължат да трупат сатошита.
Тъй като Биткойн се основава на част от софтуер, теоретично е възможно някой да въведе промяна на кода, за да увеличи максималното предлагане на BTC отвъд гореспоменатия лимит.
Въпреки това, промяната на твърдата граница на Биткойн от 21 милиона монети ще се разглежда като кощунство от страна на общността.
Поради децентрализирания характер на Биткойн, това ще изисква убеждаване на десетки хиляди нодове, за да се включат, което означава, че такава драстична промяна няма шанс да бъде приложена.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.
Според най-новите пазарни прогнози на Standard Chartered, през втората половина на 2025 г. Биткойн ще отбележи най-силното си поскъпване спрямо долара в историята.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.