Сенатската комисия на Бразилия одобри законопроекта за Bitcoin, който трябва да внесе регулаторна яснота в пространството, както и да ограничи незаконните дейности.
След близо 3 години обсъждане, комисията по икономически дейности на Сената на Бразилия одобри законопроекта за криптовалути. Ако бъде приет, това ще ги направи най-голямата латиноамериканска страна, която го направи.
На официалния си уебсайт комисията на бразилския сенат разкри, че единодушно е одобрила законопроекта за криптовалута на страната. Интересно е да се отбележи, че първоначално законопроектът е създаден със съвместни усилия от сенатор Флавио Арнс, първоначалният автор, заедно с Централната банка, Комисията по ценни книжа и борси, и данъчните власти.
Одобряването на законопроекта от комисията е началото на процес, който може да завърши с ясни правила в Бразилия за насочване на ежедневните транзакции с помощта на криптовалути в страната. Ако бъде одобрен в Сената и долната камара, следващата стъпка е да се изпрати на президента за одобрение като закон.
Не Изпускай: Ето какво трябва да направи Bitcoin, за да продължи възхода си
В законопроекта се предлагат данъчни облекчения за Bitcoin миньорите и разпоредби за борба с финансовите престъпления в пространството. В опит да се насърчи зеленото копаене на Bitcoin, миньорите, които използват възобновяеми енергийни източници, ще бъдат освободени от данък върху вноса съгласно законопроекта. Законопроектът също така поставя акцент върху разпоредбите за борба с прането на пари с цел превенция на незаконната дейност на зараждащия се пазар.
Сенатор Ираджа Абреу, назначеният говорител на комисията, каза:
Намерението на проекта е да ограничи незаконните практики, като пране на пари, укриване на данъци и много други престъпления. Има пазар, който е законен, легален, който представлява по-голямата част от този пазар, но има изключения.
Ако законопроектът бъде приет, вероятно ще има засилено приемане на криптовалути в страната, дори и институционално. „След като този регламент бъде одобрен“, каза Абреу пред Bloomberg по време на конферентен разговор, „тенденцията е (крипто) да се приема все повече в супермаркетите, в търговията и в автокъщите“.
Страните от Латинска Америка изглежда са силно заинтересовани от крипто пространството. Най-популярната от тях в момента е Ел Салвадор, която прие Bitcoin като законно платежно средство и пусна облигация, обезпечена с BTC.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ел Салвадор откри обучителен център за Bitcoin (BTC)
Докато международни организации като МВФ продължават да се противопоставят на позицията на Ел Салвадор, страната наблюдава тласък в туризма след приемането на своя закон за Bitcoin. Куба също така разкри през 2021 г., че се движи към признаване и регулиране на дигиталните активи като Bitcoin, заявявайки, че е по „причини от социално-икономически интерес„.
В началото на тази година Наиб Букеле, президент на Ел Салвадор, изрази убеждението си, че още две държави ще приемат Bitcoin като законно платежно средство тази година.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.