След сривът на Terra Luna и UST и последвалото представяне на Terra 2.0 всички погледи са насочени към До Куон и неговия екип в Terraform Labs.
Срещу основателя и TFL са отправени няколко обвинения, някои от които са подкрепени с добри доказателства. TFL и До Куон дори са били обект на южнокорейска проверка.
В момента е замесена и Комисията по ценните книжа и борси (SEC) на САЩ. Според Naver, До Куон е знаел от месеци, че Terra е на път да се срине. Твърди се, че през тези месеци Куон е изтеглил голяма сума пари от фирмените каси.
Съобщава се, че До Куон е искал да изтегли колкото се може повече пари, преди Terra Luna да се срине. Според служителите, проверени от SEC, До Куон е пренасял $80 милиона всеки месец от корпоративни фондове към скрити крипто портфейли и международни банкови сметки. По същество това е пране на пари, което правителството на САЩ презира.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Сривът на Terra е повлиял на развитието на Cardano, сподели Чарлз Хоскинсън
Освен това До Куон и TFL могат да се окажат в още по-голяма опасност, отколкото са сега, ако тези обвинения бъдат подкрепени със солидни доказателства. В Южна Корея двете юридически лица вече са обвинени в укриване на данъци, като данъчните власти искат $78 милиона под формата на данъчни споразумения и глоби.
Според допълнителни доклади от южнокорейски медии До Куон и TFL са били наясно, че Terra е на ръба на колапса месеци преди падението на LUNA и UST.
Въпросните служители, които са били разпитани дистанционно, са свидетелствали, че са информирали Куон за надвисналата заплаха, която представлявала конструктивните дефекти на екосистемата Terra, но Куон е пренебрегнал предупрежденията им и е продължил със схемата си за пране на пари. До Куон умишлено е повишил лихвите от 3.6% на 20% седмица преди старта, според разработчик на Terra Anchor, което е довело до срив на UST.
Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на няколко физически и юридически лица, свързани с руска операция за пране на пари, която е използвала Tether (USDT) и други криптовалути за незаконни транзакции.
Дейвид Бренд и Густаво Родригес, вдъхновителите на крипто Понци схемата IcomTech, бяха осъдени съответно на 10 и 8 години затвор.
Алекс Машински, съосновател на Celsius Network, е признал обвиненията си в измама, свързани с ролята му за фалита на компанията.
Японска крипто борса прекратява дейността си, след като не успя да се възстанови от хакерската атака през май, при която бяха откраднати над $320 милиона в Биткойн.