Обвиненията за пране на пари, измама и банкови престъпления са повдигнати срещу лица, свързани с укриващата се основателка на OneCoin Ружа Игнатова.
Aдвокат от Мюнхен, който е работил с „крипто кралицата“, предполагаемо е превел $19.7 милиона на Игнатова за закупуването на два апартамента в Лондон, както се твърди в докладите. Другите двама обвиняеми включват съпруг и съпруга, които са обвинени в обработката на над 320 милиона евро в плащания на клиенти на OneCoin само за една година.
Игнатова е добре известна със своята Понци схема, която The Times нарича „една от най-големите измами в историята“. През 2019 г. тя беше и тема на подкаст на BBC, озаглавен „The Missing Cryptoqueen“ („Изчезналата криптокралица“).
Скандалната българка основава инициативата OnceCoin, която започва в България, след което напуска компанията през 2017 г. Федералните следователи в Манхатън я обвиняват в измама и пране на пари във връзка с пирамидална схема.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Мъж осъден на 25 години затвор за нелегален обмен на Биткойн
Прокурорът на САЩ за Южния окръг на Ню Йорк заяви в Twitter, че тя ще бъде добавена в списъка на ФБР с десетте най-издирвани бегълци на 30 юни 2022 г. Игнатова ще се ползва и с репутацията на единствената жена, попаднала във въпросния списък.
През май месец Европол също обяви Игнатова като едно от най-издирваните лица в списъка на правоприлагащата агенция. На хората беше обещана и награда от $5,200 за споделяне на всякаква информация, която може да помогне за нейното залавяне – въпреки това, Ружа Игнатова остава в неизвестност.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.