Тъй като пазарът на криптовалути преживява прилив на въодушевление около потенциалното одобрение на борсово търгувани фондове (ETF), инвестиращи директно в Етериум (ETH), мненията на лидерите в индустрията хвърлят светлина върху основната динамика, движеща тази промяна.
В неотдавнашна дискусия по „Bloomberg Technology“ Джак Малърс, главен изпълнителен директор на Strike, предложи своя откровен поглед върху развиващия се пейзаж на крипто ETF и по-широките последици за институционалните инвеститори и регулаторните органи.
На въпросът за възгледите му относно перспективата ETF да подпомогнат увеличаването на институционалните инвестиции, Малърс предложи нюансирана перспектива.
Макар да изрази предпочитание към Биткойн пред другите криптовалути, той подчерта интригуващия наратив, който стои зад внезапния тласък за Етериум ETF. Малърс с чувство за хумор разказа сценарий, при който привидно някой оспорва авторитета на Гари Генслер, сигнализирайки за отклонение от традиционната пазарна динамика.
Малърс обясни тази промяна с рентабилността на криптовалутите, особено в контраст с мрачното представяне на традиционните активи като облигациите. Той подчерта жизнеността на крипто пазарите, които процъфтяват в условията на обезценяване на държавните валути, представяйки привлекателна алтернатива за инвеститорите, търсещи възвръщаемост. Разсъждавайки върху стремителния възход на Биткойн като доказателство за потенциала на криптовалутите, Малърс разсъждаваше върху желанието на финансовите институции да проучат други криптоактиви чрез ETF.
На фона на регулаторните дебати, свързани с надзора на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) върху инвестиционните възможности, Малърс подчерта значението на потенциалното одобрение на ETF на Етериум. Той обаче предупреди да не се отвлича вниманието от регулаторните дискусии, като заяви, че основната цел на финансовите институции остава максимизирането на печалбата. Той изтъкна привлекателността на крипто пазарите за Уолстрийт, обусловена от волатилността и участието на инвеститори на дребно, което рязко контрастира със стагнацията, измъчваща традиционните банкови сектори.
Според Малърс доминирането на технологичните гиганти в S&P 500 подчертава неуместността на традиционните механизми за финансиране на иновативните компании.
На този фон появата на динамични крипто пазари представлява убедителна възможност за финансовите институции да се насочат към по-доходоносни начинания като крипто ETF, което може да подпомогне на потенциалното одобрение на много следващи борсово търгувани фондове, ако този за Етериум бъде одобрен.
Той заяви:
Тъй като при всички пасивни инвестиции и централните банки, които наистина се опитват да контролират цените на всичко, този пазар има живот. А ако има живот, това означава, че има възможност да се печелят пари. Волатилността е нещо хубаво.
Хората на Уолстрийт харесват волатилността. Така че те се опитват да намерят начин да оправдаят действията си и да направят [всички] щастливи, примирявайки се със съществуващите закони за ценните книжа, като същевременно дадат на тези от Уолстрийт и на големите банки като JP Morgan възможност да монетизират това пространство и действително да печелят пари, защото бизнесът, в който се намират в момента, е ужасен, т.е. вие трябва да купувате облигации, да давате пари назаем на правителството и да не получавате заплащане за растежа…
S&P 500 се доминира от седемте най-големи компании? И всички те са технологични компании. Технологичните компании не се интересуват от стойността на капитала. Те не се нуждаят от бизнес заеми. Facebook, Apple, тези компании могат да финансират бизнеса си със съществуващите си парични потоци. И така, останалата част от света е в болезнено състояние. А банките в момента цялата им работа е да приемат нашите депозити и да купуват облигации. А тези облигации се унищожават. И изведнъж те си казват: Уау, ето един пазар с живот. Това е пазар с потоци на дребно. Това е пазар, който има волатилност и който всъщност реагира на външния свят. Ей, колко от тези криптовалути съществуват? Ей, Гари, приеми ги всички.
Canary Capital се готви да направи следващия си ход в крипто ETF надпреварата – този път с продукт, фокусиран върху токена TRX на Tron.
От Sygnum Bank прогнозирта потенциален подем на алткойните през второто тримесечие на 2025 г., посочвайки по-строгите регулации и нарастващия интерес на потребителите.
На дневен ред отново е нов опит за решаване на продължаващия дебат за инфлацията – този път с преструктуриран модел на гласуване, предназначен да насърчи консенсуса и да придвижи мрежата към дългосрочните ѝ икономически цели.
След период на волатилност крипто пазарът изглежда се стабилизира.