Според последните прогнози на ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие) се очаква растежът да се забави до 2.7% през 2024 г. след сравнително скромното разширяване от 3% през тази година.
Като се изключи 2020 г., когато настъпи Ковид пандемията, това ще представлява най-бавният годишен растеж от световната финансова криза насам.
По време на пресконференция във вторник Клер Ломбардели, главен икономист на ОИСР, заяви:
Докато се бори с високата инфлация, световната икономика остава в предизвикателна позиция. Изправени сме пред двойното предизвикателство на инфлацията и бавния растеж.
Базираната в Париж организация предупреди, че рисковете за нейната прогноза са насочени към понижение, тъй като предишните повишения на лихвените проценти може да окажат по-силно изразено въздействие от очакваното, а инфлацията може да се окаже устойчива, което да наложи допълнително затягане на паричната политика. Тя определи затрудненията на Китай като “значителен риск” за световното производство.
ОИСР отбеляза:
След по-стабилното начало на 2023 г., подпомогнато от по-ниските разходи за енергия и повторното отваряне на Китай, се очаква глобалният растеж да се забави. Ефектите от по-строгите парични политики стават все по-очевидни, бизнес и потребителското доверие намаляват, а съживяването в Китай отслабва.
Мрачните перспективи ще бъдат предизвикателство за централните банкери, тъй като последиците от усилията им за борба с инфлацията продължават да се отразяват на икономиката, а политиците се притесняват, че икономическата активност се задушава.
Макар че миналата седмица Европейската централна банка осъществи десетото си поредно повишение на лихвените проценти, тя посочи, че пикът може би е достигнат. Очаква се Федералният резерв да се въздържи от по-нататъшни действия в сряда.
ОИСР предупреди да не се смекчава положението, като подчерта, че в много държави нарастването на базисните цени остава трайно високо, дори когато основните показатели имат низходяща тенденция.
Скокът на цените на петрола с 25% от май насам също допринесе за повишаване на инфлацията в някои държави в зависимост от тяхната експозиция и от това дали са нетни вносители или износители на петрол.
Като се задълбочи в регионалните и националните перспективи, ОИСР преразгледа надолу прогнозите си за растежа на еврозоната за тази и следващата година, предвиждайки спад от 0.2 % в Германия през 2023 г., което я прави единствената страна от Г-20, освен Аржентина, която ще изпита спад. Макар че експанзията в САЩ ще бъде по-стабилна от предишните оценки през юни, прогнозите са тя да се забави до 1.3% през 2024 г. от 2.2% през 2023 г.
Намаляването на прогнозите за растежа беше особено рязко за Китай, където се очаква производството да нарасне с по-малко от 5% през следващата година поради потиснатото вътрешно търсене и структурните предизвикателства на пазара на недвижими имоти.
ОИСР изказа предположение, че възможностите за ефективна политическа намеса в Китай може да са по-ограничени в сравнение с миналото. Организацията предупреди правителствата да не прибягват до допълнителни разходи за стимулиране на растежа, като вместо това посъветва подкрепата да бъде намалена, за да се възстанови капацитетът за бъдещи инвестиционни предизвикателства и да се предотврати изострянето на инфлацията, която централните банки се стремят да контролират.
През септември 2023 г. икономиката на САЩ надмина очакванията въпреки предизвикателствата, породени от усилията на страните от БРИКС срещу долара.
Tенденцията за сезонност на фондовите пазари се прояви почти перфектно през третото тримесечие на 2023 г., като август и септември оправдаха репутацията си на жестоки месеци за американските акции.
Конгресът на САЩ прие закон, който предотврати скъпоструващото спиране на работата на федералните агенции и осигури функционирането на правителството до 17 ноември.
Докато икономическата коалиция БРИКС проучва алтернативи на щатския долар, Русия се застъпва за създаването на единна дигитална валута за търговия в рамките на блока.