В началото на юли в новото проучване бяха анкетирани 2,609 австралийци на възраст над 18 години, като 548 от участниците в извадката бяха определени като настоящи притежатели на криптовалути.
Проучването разкри, че въпреки настоящата „крипто зима“, притежанието на криптовалути в Австралия е нараснало с 4% на годишна база (YoY), достигайки 21% през тази година. Според проучването тази цифра ще се увеличи с още един милион нови собственици на криптовалути през 2023 г.
Резултатът може да доведе до това, че общият брой на притежателите на криптовалути в страната ще надхвърли пет милиона.
Макар че поне една четвърт от австралийците планират да закупят криптовалута през следващите 12 месеца, проучването разкри, че най-вероятно дигитални активи ще закупят милениали, поколение Z, родители и работещите на пълен работен ден.
Ръководителят на отдела за стратегически партньорства на Swyftx, Томи Хонан, коментира развитието на ситуацията:
Въз основа на настоящите траектории на растеж при използването на дигитални активи очакваме половината от възрастните под 50 години в Австралия да притежават или да са притежавали криптовалути в рамките на следващите една-две години.
Хонан обаче заяви, че темпът на приемане може да се забави през следващите 12 месеца, преди да се възстанови отново с подобряването на пазарните условия.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн: Активът е изправен само срещу насрещни ветрове
Проучването разкри, че макар мечият пазар да е намалил доверието на потребителите, то определи липсата на солидна регулация, цялостната волатилност на пазара и липсата на познания за начина на функциониране на криптовалутите като най-големите фактори, които обезкуражават потребителите да инвестират в класа активи, особено тези, които все още не са го направили.
Съизпълнителният директор на Swyftx Райън Парсънс заяви, че докладът показва, че сред австралийците има ясно изразено търсене за закупуване и използване на криптовалути. Все пак колебанията на потребителите се дължат на проблеми, свързани с регулирането. Мнозина смятат, че следващият бичи пазар ще бъде резултат от „регулаторната яснота“ в САЩ.
Използването на криптовалути и дигитални плащания бележи сериозен ръст в Австралия по време на пандемията Covid-19, тъй като животът на потребителите се премести онлайн. Според правителствени данни към декември 2021 г. броят на австралийците, извършващи трансакции с криптовалути, е нараснал с 63% през тази година в сравнение с предходната. Установено е, че австралийците са сред най-ентусиазираните потребители на криптовалути, като около 20% от тях притежават крипто, в сравнение със средно 11.4% в световен мащаб.
При тази бърза ‘дигитална революция’, регулацията в страната се бори да не изостава и да се адаптира към крипто индустрията. Крипто секторът е до голяма степен нерегулиран и в момента правителството се опитва да свърши някаква работа, за да постигне правилния баланс в посока на възприемане на нови и иновативни технологии, като същевременно защитава потребителите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Краят е тук, предупреждава Робърт Кийосаки
Това се случва на фона на нарастващата загриженост на правителствените регулатори като Австралийската комисия по ценни книжа и инвестиции (ASIC) по отношение на броя на измамите, включващи криптовалута, както и на нарастващото влияние на социалните медии върху индустрията. Миналия месец Австралийският орган за пруденциално регулиране (APRA) публикува доклади, в които предупреждава за мащаба и управлението на риска, свързани с крипто активите.
Миналия месец австралийското министерство на финансите обяви многоетапен план за създаване на регулаторна рамка за криптовалутите, която има за цел да бъде по-задълбочена и по-информирана от създадените преди това навсякъде другаде по света.
Ключът към подхода на правителството е да разработи пазарно проучване, наречено „картографиране на токени“.
Картографирането на токени ще позволи на длъжностните лица да преглеждат и оценяват тенденциите на австралийските крипто пазари, за да определят най-добре как съответните органи да регулират крипто активите и свързаните с тях услуги.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.