Финансовите институции в САЩ може скоро да изпитат засилено взаимодействие с компаниите за дигитални активи съгласно ръководството, предложено от Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC).
Тази промяна би могла да стимулира растежа и приемането на индустрията на криптовалутите.
Номинираната за председател на FDIC Кристи Голдсмит Ромеро се застъпи за това банките да предлагат услуги на компаниите за дигитални активи. В отговор на сенатор Синтия Лумис, Ромеро заяви, че не смята, че ролята на FDIC е да диктува кои индустрии или компании да обслужват банките.
Главният директор по политиките на Coinbase, Фариар Ширзад, подчерта значението на забележките на Ромеро, позовавайки се на въздействието на операция Chokepoint 2.0 върху крипто сектора. Въпреки това Ширзад предупреди, че значителни промени могат да настъпят само ако Белият дом отмени строгата си директива и ако номинираните активно работят за облекчаване на настоящия натиск върху индустрията на дигиталните активи.
Ако FDIC последва гледната точка на Ромеро, това би означавало забележителна промяна в политиката. По-рано тази година FDIC, заедно с Федералния резерв и Службата на валутния контрольор, издаде известие, в което подчерта рисковете, свързани с криптоактивите за банковите организации. Те изтъкнаха, че бизнес моделите, съсредоточени върху крипто дейности, представляват значителни проблеми за сигурността и стабилността на банковия сектор.
Този предпазлив подход накара много банки да ограничат или да прекратят услугите за крипто потребителите.
В отговор на тези ограничения Coinbase заведе дело срещу FDIC и Комисията по ценни книжа и борси (SEC), като поиска документи за техните регулаторни подходи към криптовалутата. Освен това Институтът за банкова политика (BPI) подкрепя усилията за отмяна на ограниченията на SEC, които не позволяват на банките да предлагат попечителски услуги за криптовалути, като твърди, че това оставя клиентите с по-малко сигурни възможности.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.