Стремителният възход на Nvidia привлича вниманието на пазарните наблюдатели, тъй като оценката на компанията вече се равнява на тази на целия китайски фондов пазар.
В неотдавнашен доклад на Bank of America Майкъл Харнет, главен инвестиционен стратег, подчерта зашеметяващия скок на стойността на Nvidia от $600 милиарда през последните няколко месеца, което увеличи пазарната ѝ капитализация до $1.7 трилиона. По този начин технологичният гигант се изравнява с общата пазарна стойност на всички китайски компании, регистрирани на Хонконгската фондова борса.
Възходът на производителя на чипове не е нищо друго освен изключителен, като пазарната му капитализация се е увеличила почти четири пъти от началото на миналата година. Само през 2023 г. акциите му се повишиха с 239%, а през тази година те продължиха да растат с 41% до данните от четвъртък. Впечатляващо е, че само четири публични компании в САЩ могат да се похвалят с по-високи оценки.
Междувременно икономическите проблеми на Китай се отразиха на фондовия му пазар, като слабият растеж и продължителният спад на пазара на недвижими имоти влошиха настроенията на инвеститорите. Страната се бори с дефлационен натиск, което допълнително влошава ситуацията.
Индексът Hang Seng, който е ключова метрика за китайските акции, листвани в Хонконг, отбеляза значителен спад от 26% през последната година, а от началото на годината спадът е с допълнителни 8%.
Въпреки трудния икономически контекст Хартнет смята, че все още може да има възможности за съобразителните инвеститори. Идентифицирането на китайски компании с устойчив мениджмънт, силни финансови позиции и стабилни печалби може да донесе значителна възвръщаемост.
Правейки паралели с опита на Япония през 90-те години на ХХ век, Хартнет посочва как избрана група от 15 компании е устояла на бурята и е отбелязала забележителен ръст от 400% в условията на бичи пазар.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.