Норвежката централна банка Norges Bank подкрепи Регламента на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA), тъй като обмисля създаването на CBDC.
Директорът на проекта Кйетил Ватне отбеляза, че макар MiCA да осигурява полезна регулаторна база за Норвегия като член на ЕИП, все още може да са необходими допълнителни регулации за финансова стабилност.
Въпреки че не е взето окончателно решение за CBDC, Norges Bank оценява как тя би могла да съществува съвместно с фиатни валути и дигитаалните активи, като същевременно се справя с пропуските в децентрализирания финансов надзор.
При неотдавнашното участие на Норвегия в проекта „Icebreaker“ беше разгледано трансграничното използване на CBDC, макар че подробностите все още предстои да бъдат уточнени.
По отношение на неприкосновеността на личния живот Norges Bank увери, че няма да следи индивидуалните трансакции, а всеки CBDC ще отговаря на правилата за борба с прането на пари.
Междувременно, както отбеляза главният изпълнителен директор на Tether Паоло Ардоино, някои опасения са свързани с мандата на MiCA, според който емитентите на стабилни монети трябва да държат значителни резерви в европейски банки, което потенциално излага тези резерви на уязвимост поради кредитните практики на банките. MiCA трябва да влезе в сила на 30 декември.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.