Норвежката централна банка Norges Bank подкрепи Регламента на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA), тъй като обмисля създаването на CBDC.
Директорът на проекта Кйетил Ватне отбеляза, че макар MiCA да осигурява полезна регулаторна база за Норвегия като член на ЕИП, все още може да са необходими допълнителни регулации за финансова стабилност.
Въпреки че не е взето окончателно решение за CBDC, Norges Bank оценява как тя би могла да съществува съвместно с фиатни валути и дигитаалните активи, като същевременно се справя с пропуските в децентрализирания финансов надзор.
При неотдавнашното участие на Норвегия в проекта „Icebreaker“ беше разгледано трансграничното използване на CBDC, макар че подробностите все още предстои да бъдат уточнени.
По отношение на неприкосновеността на личния живот Norges Bank увери, че няма да следи индивидуалните трансакции, а всеки CBDC ще отговаря на правилата за борба с прането на пари.
Междувременно, както отбеляза главният изпълнителен директор на Tether Паоло Ардоино, някои опасения са свързани с мандата на MiCA, според който емитентите на стабилни монети трябва да държат значителни резерви в европейски банки, което потенциално излага тези резерви на уязвимост поради кредитните практики на банките. MiCA трябва да влезе в сила на 30 декември.
Регулаторната среда, свързана с криптовалутите, продължава да бъде несигурна, като много представители на индустрията, включително главният оперативен директор на Bitwise Мат Хоуган, изразяват загриженост.
Приемането на криптовалути продължава да се разширява с иновативни платежни решения, които преодоляват пропастта между дигиталните активи и ежедневните транзакции.
Централната банка на Иран (CBI) официално одобри нова регулаторна рамка за крипто индустрия в страната.
В ход, който може да привлече повече инвеститори в криптовалути, Чешката република въведе нов закон, който освобождава Биткойн и други криптовалути от данък върху капиталовите печалби, ако се държат повече от три години.