Нигерийският министър на информацията Мохамед Идрис потвърди, че съдебният процес срещу дружеството на Binance в страната и нейния изпълнителен директор Тигран Гамбарян за незаконна търговия с криптовалута се провежда в съответствие със законовите процедури на страната.
Идрис заяви, че съдебното производство е проведено с подходящ процес, а прокурорите са уверени в своя иск въз основа на събраните доказателства. Binance ще има възможност да се защити срещу обвиненията във финансови престъпления в съда, като следващото изслушване е насрочено за 20 юни 2024 г.
Това изявление идва, след като 12 американски политици се обърнаха към президента Джо Байдън, призовавайки правителството на САЩ да се намеси за освобождаването на Гамбарян. Те заявиха, че обвиненията, включително за пране на пари и укриване на данъци, са неоснователни и са част от тактиката за принуда на нигерийските власти за изнудване на Binance.
Идрис увери, че Binance е получила подходящ консулски достъп от САЩ и че са положени всички необходими грижи в съответствие със стандартните дипломатически протоколи и върховенството на закона.
Освобождаване под гаранция бе отказано поради факта, че Гамбарян се счита за лице, което е съпроводено от голям риск за бягство, особено след като съподсъдимият, за когото сега има издадена заповед за арест от Интерпол, е избягал от страната.
Binance е изправена пред две отделни съдебни дела в Нигерия. Федералната служба за вътрешни приходи обвинява компанията в укриване на данъци, докато Комисията за икономически и финансови престъпления я обвинява в пране на пари и валутни нарушения.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.