Питър Хасекамп, директор на Централното бюро за планиране (CPB) на Холандия, смята, че крахът на криптовалутите е неизбежен в бъдеще.
Той настоява холандското правителство незабавно да наложи забрана за Биткойн и други дигитални валути.
Търговията, добивът и притежанието на Биткойн трябва да бъдат напълно забранени
Дискусията на Питър Хасекамп по тази тема беше публикувана в Het Financieele Dagblad. Той пише, че когато става въпрос за инвеститори и правителства, последният човек, който да предприеме действие, е губещият. За да защити инвеститорите, холандското правителство трябва да сложи край на търговията, производството и дори притежанието на крипто, според него.
Хасекамп смята, че забраната за криптовалути определено би довела до спад в стойността на Биткойн заедно с други криптовалути и би могла да „предвещава края на крипто„.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Тексас позволява на банките да държат Биткойн
Той критикува криптовалутите, защото не са разрешени от официалните финансови институции и защото правителствата и финансовите власти по света нямат почти никакъв контрол над тях.
Хасекамп добави:
В крайна сметка самият продукт няма присъща стойност и извлича своята привлекателност само от приемането от други.
Питър Хасекамп е директор на Централното бюро за планиране (CPB), решаващ съветник на правителството, от началото на пролетта на 2020 г.
И все пак през 2018 г. министърът на финансите на Холандия Вопке Хьокстра отхвърли прилагането на крипто забрана.
Китай има по-голям успех в забраната на криптовалути, започвайки от септември 2017 г., когато забрани първичните предложения на монети (ICO) и забрани по-голямата част от крипто борсите.
Най-голямата част от хeшрейта на Биткойн идва от Китай, но наскоро правителството на страната ограничи миньорите, като се позовава на целта да намали въглеродния си отпечатък, като забрани всички проекти, консумиращи висока енергия.
Към момента три провинции са забранили Биткойн копачите – Вътрешна Монголия (автономната област на Китай), Синхай и Синдзиен.
Както бе съобщено по-рано тази седмица, китайските интернет търсачки като Baidu и гигантът на социалните медии Weibo (аналог на Twitter) забраниха резултатите от търсенето за три големи крипто борси, работещи в световен мащаб и в Китай – Binance, Huobi и OKEx.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.