Биткойн инвеститорите пак бяха подложени на стрес през уикенда, след като най-висшият регулаторен орган в Китай обяви регулации срещу добива, ново решение в продължаващата борба на страната срещу криптовалутата.
Правителството ще “предприеме мерки срещу поведението на копаене и търговия с Биткойни и решително ще предотврати прехвърлянето на индивидуални рискове към обществото”, се казва в изявлението, публикувано от Комитета за финансова стабилност и развитие на Държавния съвет.
Комитетът се председателства от вицепремиера Лю Хе, който действа като най-големият представител на президента Си Дзинпин по икономически и финансови въпроси.
“Формулировката на изявлението не оставя много свобода на копаенето на криптовалути”, каза Ли Йи, главен научен сътрудник в Шанхайската академия за социални науки, пред South China Morning Post.
Когато [свякакво копаене] е забранено в Китай, това ще бъде повратна точка за съдбата на Биткойн, тъй като голяма част от неговата мощ за обработка е извадена от картината.
Китайското правителство не се тревожи само за финансовата стабилност. Коментар в Xinhua News, официалната медия на Комунистическата партия, разглежда позицията на правителството, изразявайки опасения относно ролята на BTC в прането на пари, трафика на наркотици и контрабандата.
Той също така спомена енергоемкото копаене на Биткойн. Миналата седмица Китай предупреди финансовите институции да не участват в крипто транзакции или свързани услуги.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Едно ключово ниво за следващия голям пробив на Биткойн, според известен анализатор
Китай не е единствената страна, загрижена за ролята на Биткойн и алткойните в незаконни дейности. В края на миналата седмица Министерството на финансите на САЩ обяви, че фирмите трябва да отчитат транзакции с криптовалута над $10,000 пред Службата за вътрешни приходи.
“Криптовалутата вече създава значителен проблем за откриване, като улеснява незаконната дейност, включително и укриването на данъци”, заяви Министерството на финансите.
А по-рано този месец изтече новина, че три американски агенции, включително IRS, Министерството на правосъдието и Комисията за търговия със стокови фючърси, разследват крипто-борсата Binance за потенциални престъпни нарушения. Значителна част от незаконните Биткойни си проправят път през борсата Binance, според доклад на Chainalysis за 2020 г.
Стриктната позиция на Китай към Биткойн идва, тъй като най-ценната криптовалута е подложена на все по-голям контрол за нейния огромен въглероден отпечатък. Преди по-малко от две седмици Илон Мъск обяви, че Tesla вече няма да приема Биткойн за покупки на своите електрически превозни средства.
Комбинацията от високата цена на Биткойн и огромното му енергийно търсене подтикна миньорите да заемат крайни позиции. Миньорите в Китай се стекоха в провинции като Вътрешна Монголия, където евтината енергия от въглища прави добива по-печеливш.
Мащабът на тези съоръжения отразява колко пари са инвестирани в подобни проекти. Поне едно минно съоръжение във Вътрешна Монголия употребява повече от 50 MW. Подобни големи операции се появяват и в САЩ. В щата Ню Йорк частна инвестиционна компания купи и обнови изоставена електроцентрала за добив на Биткойн. Когато нейните центрове за данни бъдат завършени, добивът ще погълне 79 процента от мощността на централата или 85 MW.
Предупреждението на Китай към Биткойн миньорите със сигурност ще изтласка много от добивните операции извън страната. Поне един наблюдател на BTC отбеляза, че очаква миньори, изтласкани от Китай, да започнат операции в Монголия, Казахстан и Афганистан.
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.
Майката компания на емблематичната марка в електронни спортове Ninjas in Pyjamas (NIP) прави рязък завой към света на добива на Биткойн, което е знак за значителна еволюция от чисто забавление към дигитална инфраструктура.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.