Цените на суровия петрол скочиха в понеделник поради значими геополитически събития: смъртта на иранския президент Ебрахим Раиси при катастрофа с хеликоптер и забавянето на визитата на саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман в Япония поради здравословни проблеми на крал Салман.
Суровият петрол Брент достигна $84.2 за барел в началото на търговията, отбелязвайки значително седмично увеличение. Въпреки това цената отново коригира до $81.08 към момента на публикуване.
Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) също отбеляза лек спад до $79.26.
Внезапната смърт на президента на Иран създаде несигурност на петролните пазари, тъй като инвеститорите са загрижени за въздействието върху производството и износа на петрол от Иран. Саудитска Арабия и Иран заедно държат значителна част от световните петролни запаси, което оказва влияние върху глобалната динамика на петрола.
Рами Храйс, анализатор в GlobalData, отбеляза, че докато Саудитска Арабия може да използва значителния си свободен производствен капацитет, за да стабилизира пазарите, продукцията на Иран е възпрепятствана от санкции.
Въпреки първоначалните пазарни реакции Reuters съобщи, че петролната политика на Иран вероятно ще остане стабилна под контрола на върховния лидер Aятолах Али Хаменей. Анализаторите са разделени по отношение на дългосрочните ефекти, като някои прогнозират само краткосрочна нестабилност от тези развития в Близкия изток.
Strategy наскоро разкри чрез правни документи, че временно спира покупките си на Биткойн.
Сред инвеститорите се разпространяват спекулации, че скорошно видео, публикувано от Ripple, намеква за възможно сътрудничество с Cardano или Фондация IOHK.
Сатоши Накамото, мистериозния създател на Биткойн понесе значителен удар върху богатството си.
Блокчейнът Mantra стартира инициатива с въвеждането на фонд от $108.88 милиона, насочен към ускоряване на приема на проекти за децентрализирано финансиране (DeFi) и токенизация на активи от реалния свят (RWA).