Начало » Други » Напрежение в Европа заради свръхпроизводството в Китай

Напрежение в Европа заради свръхпроизводството в Китай

11.11.2023 16:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Напрежение в Европа заради свръхпроизводството в Китай

Китайското производство е изправено пред двойното предизвикателство на свръхкапацитета и бавната вътрешна икономика, което кара някои заводи да се стремят към агресивен износ, като по този начин ескалира търговското напрежение.

Индустрии като електромобилите и соларните панели полагат все по-големи усилия за навлизане на чужди пазари чрез намаляване на цените, което поражда опасения сред конкурентите за въздействието върху рентабилността им. По-специално в Европа се наблюдава засилено напрежение, като ЕС започна антисубсидийна проверка в отговор на опасенията, че Китай залива региона с евтини електрически превозни средства.

Съединените щати също предприеха действия, като наложиха такси върху метални изделия от калай от Китай и две други държави поради възприеманото от тях несправедливо ценообразуване от страна на производителите на стомана. Индия разследва потенциален дъмпинг на различни стоки от Китай, а Виетнам проучва внимателно въздействието на вятърните кули, внасяни от Китай, върху местните производители. Китайските официални лица твърдят, че конкуренцията е лоялна, и осъждат разследването на ЕС като протекционистичен акт.

Китайските производители се борят с отслабеното търсене в страната, което предизвика значителен спад на експортните цени – около 20% според ABN AMRO. Местните правителства субсидират бизнес пътувания в чужбина и насърчават банковото кредитиране, за да подкрепят компаниите, които разширяват дейността си в чужбина. Обезценяването на китайския юан допълнително засилва конкурентоспособността на китайските стоки на световните пазари.

Проблемът със свръхпредлагането обхваща различни сектори, включително батерии, багери и химикали. Дружества като Weltmeister, китайска марка за електрически автомобили, се сблъскаха със загуби, но възобновиха производството си с подкрепата на правителството, като се стремят да засилят глобалния пазарен дял. Експертите обаче предупреждават, че стремежът на Китай към износ може да изостри напрежението в световен мащаб и да окаже неблагоприятно въздействие върху производството в други държави.

Въпреки предизвикателствата някои икономисти твърдят, че свръхпроизводството в Китай може да допринесе за понижаване на глобалната инфлация. Според оценките на JPMorgan през втората половина на 2023 г. глобалната базисна инфлация при стоките извън Китай ще намалее с 0.7 процентни пункта поради спада на производствените цени в страната.

Историческите опити на Китай да изнася продукцията си от свръхкапацитета са обтягали международните отношения в миналото. Този път самият размер на китайската икономика, която представлява около една пета от световното производство, и съществуващите ниски равнища на доверие между Китай и западните държави пораждат опасения за по-сериозно напрежение.

Тъй като Китай се бори със застаряващо население, значителен дълг и несигурни перспективи в областта на недвижимите имоти, експертите се застъпват за политики, които да насърчават потребителските разходи, а не да разчитат единствено на кредитиране на промишления сектор и стимулиране на износа.

Потенциалът за засилване на търговското напрежение остава, особено в отрасли като автомобилостроенето, където над 100-те китайски автомобилни марки търсят чуждестранни пазари, и възобновяемата енергия, където има опасения за наводняване на световните пазари с евтини китайски продукти.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ripple избра BNY Mellon за попечител на резервите на стабилната монета RLUSD

Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).

09.07.2025 16:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето защо Фед може да понижи лихвите по-рано от очакваното според Goldman Sachs

Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.

08.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ налага мита на няколко държави: Ще реагира ли крипто пазарът?

Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.

08.07.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
4 Отговори на “Напрежение в Европа заради свръхпроизводството в Китай”
  1. Бай Милен,

    Нали мантрата беше, да оставим всичко на пазара, СВОБОДНИЯ, който регулира цените, според търсенето /на определена стока/ и предлагането?
    И щеше да се уравновесят цените /според търсенето и предлагането/ и щеше да настане една хармония световна?
    Но НЯКОЙ Иска да влияе на тези процеси в своя полза и за това е тоя рев!

  2. Да бе!,

    ЕС се притеснява!А продължава да отпуска помощи за доставчика на желязна руда за Китай!
    Нека познаем кой доставя на Китай желязна руда!

  3. Ново двайсе,

    20% намаление само могат да го сънуват. Занимавам се с внос и повече от 5-7% не може да се постигне в момента. Вярно е обаче, че морския транспорт спадна доста.

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.