Петролният гигант на Саудитска Арабия Aramco оповести печалба от $121 милиарда за изминалата година - спад спрямо пика през 2022 г., който се дължи на спада в цените на енергията.
Въпреки спада, това все още се нарежда на второ място по печалба на Aramco до момента, на фона на продължаващите усилия на ОПЕК+ за ограничаване на производството с цел стабилизиране на световните енергийни пазари. Намаляването на печалбите обаче поставя кралството пред предизвикателства, особено когато то осъществява амбициозни инициативи за развитие, насочени към намаляване на зависимостта от приходите от петрол, ръководени от настойчивия му престолонаследник.
За разлика от зашеметяващата печалба от $161 милиарда, отчетена през 2022 г., Aramco посочи по-ниските цени на суровия петрол, намалените обеми на продажбите и намаляващите маржове в секторите на рафинирането и химикалите като фактори, допринесли за спада на печалбата.
Въпреки това Aramco реши да увеличи дивидентите за своите акционери, като през последното тримесечие на годината разпредели над $31 милиарда.
Общият размер на приходите на компанията за годината възлиза на $440 милиарда, което е спад в сравнение с $535 милиарда за предходната година, което подчертава предизвикателствата, пред които е изправена в условията на икономическа несигурност.
Главният изпълнителен директор на Aramco Амин Х. Насър изтъкна устойчивостта и адаптивността на компанията при поддържането на здравословни парични потоци и рентабилност въпреки преобладаващите икономически условия.
Работейки по указания на саудитското правителство, Aramco запази дневния си добив на 12.8 милиона барела, отклонявайки се от по-ранните планове за увеличаване на производството. Това решение е в съответствие със стратегията на Саудитска Арабия в рамките на ОПЕК за ограничаване на производството и подкрепа на световните цени на петрола, като цената на суровия петрол сорт Брент е малко под $82 за барел.
С пазарна стойност от $2 трилиона Aramco остава една от най-ценните компании в света, отстъпвайки само на Apple, Microsoft и NVIDIA. Въпреки колебанията, акциите на Aramco отбелязаха лек ръст на търговската стойност на борсата Tadawul.
Визията на престолонаследника принц Мохамед бин Салман за кралството включва диверсифициране на икономиката му от зависимостта от петрола, пример за което са амбициозни проекти като футуристичния град Неом, чиято стойност се оценява на $500 милиарда.
На фона на значителните печалби на Aramco обаче сред активистите продължават да съществуват опасения относно въздействието на потреблението на изкопаеми горива върху околната среда и приноса му за изменението на климата.
Неотдавна принц Мохамед прехвърли допълнителни 8% от акциите на Aramco на суверенния фонд на кралството, което се оценява на над $160 милиарда, въпреки че по-голямата част от компанията остава под контрола на кралското семейство Ал Сауд, а миноритарният дял се търгува публично на фондовата борса Tadawul.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.