През първото тримесечие на 2024 г. в сектора на криптовалутите се наблюдава забележителен спад от 23% на загубите, дължащи се на хакерски и измамни дейности, в сравнение с предходната година, както се посочва в доклад, публикуван от фирмата за блокчейн сигурност Immunefi.
Докладът разкрива, че през първото тримесечие на 2024 г. общите загуби възлизат на приблизително $336.3 милиона, което контрастира с $437.5 милиона, регистрирани през еквивалентния период на 2023 г. В рамките на този период от време са установени 46 хакерски инцидента и 15 случая на измамни дейности.
DeFi платформите, приютяващи близо $100 милиарда обща заключена стойност (TVL), продължават да бъдат основни мишени за кибератаки, като съставляват цялата съвкупност от експлойти, разкрити от Immunefi през първото тримесечие, за разлика от централизираните финансови платформи, които не са докладвали нито един.
Мичъл Амадор, главен изпълнителен директор на Immunefi, подчерта уязвимостта на DeFi платформите към пробиви в частни ключове, като наблегна на спешната необходимост от засилени мерки за сигурност в цялата инфраструктура на кода и протокола.
Една от големите атаки включваше експлойт на стойност $62 милиона в базираната на Blast игра Munchables. Средствата обаче бяха бързо възстановени в рамките на 24 часа, тъй като хакерът върна частните ключове на портфейла, съдържащ активите на Munchables.
Общо $73.9 милиона (22%) от заграбените средства от седем експлойта през първото тримесечие бяха възстановени. Броят на атаките отбеляза спад от 17.6% – от 74 през първото тримесечие на 2023 г. до 61 през 2024 г.
Етериум се очертава като веригата с най-много атаки, следвана от BNB Chain, като общо съставляват 73% от общите загуби.
Етериум бе подложен на най-голям брой атаки – 33 инцидента, които съставляват 51% от загубите, докато BNB Chain се сблъска с 12 атаки, представляващи 22% от експлоатираните средства.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.