USTC се повиши с 57% малко след като разработчик от Terra публикува предложение, в което призовава общността да работи за връщането на бившата монета към стойността ѝ от $1.
Общността на Terra Classic се надява, че нейната неуспешна стабилна монета ще се завърне.
Разработчикът на Terra Тобиас Андерсен сподели публикация в Medium, в която излага аргументи, че общността на Terra Classic (или „лунатиците“, както те се изразяват) трябва да се стреми да върне оригиналния стейбълкойн на екосистемата, TerraClassicUSD (USTC), обратно на $1.
Публикацията доведе до скок на USTC с малко повече от 57% на Binance (борсата с най-голяма ликвидност за токена) – от $0.029 до $0.045. След това токенът спадна до $0.039 към момента на писане на статията. По данни на CoinGecko USTC е нараснал с 592%, откакто достигна дъно от $0.006 на 18 юни.
Алгоритмичната стабилна монета, известна преди това като UST, беше водещият продукт на Terra. Алгоритъмът позволяваше на потребителите да издадат 1 UST, като изгорят LUNA (токен за управление на Terra и балансиращ механизъм за UST) на стойност $1 и обратно. Механизмът спомогна за превръщането на LUNA и UST в два от най-големите крипто токени по пазарна капитализация по време на бичия пазар през 2021 г.
Той обаче създаде и отрицателна обратна връзка, когато актива девалвира срещу долара в началото на май и инвеститорите загубиха доверие в него. UST, LUNA и останалата част от екосистемата Terra се сринаха, като директно заличиха над $40 милиарда стойност от крипто пазара в рамките на няколко дни.
Въпреки че целта на Андерсен е амбициозна, съдържанието на предложението му е изтъняло.
Андерсен твърди, че възстановяването на стабилната стойност от $1 на USTC може да бъде осъществен чрез стимулиране на новите предприятия да използват съществуващата блокчейн инфраструктура на Terra Classic. За тази цел Андерсен предлага да се въведе механизъм за изгаряне на USTC, стейкинг на LUNC и създаване на механизъм за частичен суап (който след това би могъл да се обложи с данък).
Но разработчикът на Terra не успява да обясни как точно дори успешното прилагане на тези функции би било полезно по какъвто и да е начин за USTC да си възвърне някогашната стабилна стойност.
Понастоящем съществуват три основни вида стабилни монети. Някои от тях, като USDT и USDC, са обезпечени с резерви, съставени от емитирани от правителството валути, като например щатски долар или евро.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Blockwater с $3.4 милиона неизплатени задължения към TrueFi
Други, като DAI на MakerDAO, използват процес на свръхобезпечение: потребителите могат да депозират ETH или други криптовалути и да изсекат DAI срещу своите активи. И накрая, алгоритмичните стабилни монети, като старата UST, обикновено са подкрепени от алгоритмични механизми, които се опитват да насочат пазарните сили към стабилизиране на цената на монетата.
Но тази цел от $1 вероятно също е недостижима. Предложението изглежда смесва идеята за мрежова активност в блокчейна на Terra Classic с поскъпването на USTC. За съжаление, това няма да е достатъчно. В най-добрия случай мрежовата активност може да увеличи цената на местния токен на екосистемата, LUNC, но ако не се въведе механизъм, чрез който USTC да улови част от стойността, внесена в блокчейна на Terra, няма фундаментални причини цената на бившата стабилна монета да се промени.
Също така не се разглежда въпросът как USTC ще поддържа последователно своята обвързаност с долара, без да се превръща в чисто спекулативен актив.
Това не е първият път, в който феновете на Luna възлагат надежди на съмнителни планове. Неотдавна общността се обедини около идеята, че токенът LUNC, който към момента се търгува за $0.00029, може да достигне и $1. За да се случи това, токенът ще трябва да надхвърли няколко пъти пазарната капитализация на самия Биткойн (BTC).
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.
Бившият основен разработчик на Етериум Ерик Конър изложи убедителна оптимистична теза за алткойна, посочвайки сближаването на ончейн данните от и институционалните потоци, което може да подготви почвата за значително покачване на цените.
Докато дигиталните активи продължават да доминират финансовите заглавия, търговците внимателно следят кои токени печелят най-голямо внимание.