Департаментът за правителствена ефективност (D.O.G.E) на Илон Мъск е постигнал забележителни успехи в намаляването на правителствените разходи на САЩ, спестявайки на данъкоплатците впечатляващите $36.7 милиарда.
Тази инициатива е малка част от по-широката амбиция на Мъск да съкрати федералните разходи с до $2 трилиона. Визията на Мъск, която той разкри по време на интервю през януари, предизвика дискусии за подобряване на финансовата прозрачност с помощта на блокчейн технологията.
Стремежът към по-голяма прозрачност на правителството получи подкрепа от личности като Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase. Армстронг изтъкна потенциала на прозрачната, публична счетоводна система на блокчейн да промени начина, по който се проследяват правителствените разходи. Като прави всички транзакции видими в реално време, блокчейн може драстично да подобри одитните процеси и отчетността. Армстронг изказа предположение, че възможността да се видят тези транзакции във веригата ще внесе така необходимата яснота за обществеността.
Напредъкът на D.O.G.E не се изчерпва с финансови икономии; той също така е разкрил дупка в държавните разходи в размер на $100 милиарда. Този пропуск включва плащания на права, които се издават на лица без подходяща идентификация, което поражда опасения за измами.
Екипът на Мъск смята, че поне половината от тези плащания могат да бъдат измамни, което може да доведе до загуба на $50 милиарда годишно. Като част от усилията си за справяне с този проблем D.O.G.E предложи по-строги мерки за проследяване, включително задължителни кодове за категоризация на плащанията и по-чести актуализации на правителствените списъци за измами.
Жан Раузис, съосновател на Smardex, подчерта, че внедряването на блокчейн за Министерството на финансите на САЩ може да доведе до революция във финансовата система, като позиционира страната като световен лидер в блокчейн иновациите. Той отбеляза, че децентрализираната система без разрешения ще осигури истинска прозрачност – нещо, което централизираните подходи не успяват да осигурят.
От стартирането си на 21 януари D.O.G.E вече е спестил милиарди, като официалната му цел е определена за юли 2026 г., когато проектът има за цел да осигури по-ефективно управление. С реформите на хоризонта, потенциалното въздействие на агенцията на Мъск може да бъде трансформиращо както за публичния сектор, така и за по-широкото крипто пространство.
През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.
Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.