Mastercard очерта кои са ключовите крипто области, по които работи, за да "превърне криптовалутите в ежедневен начин на плащане".
Ръководител на Mastercard изрази мнение, че някой ден скоро възможността да притежавате и харчите дигитална валута може да бъде толкова безпроблемна, колкото и извършването на безконтактно плащане с карта.
За да отключим потенциала [на дигиталните активи], трябва да обединим най-доброто от технологиите, банковото дело, финтех и крипто. Това ще създаде разнообразие от нови услуги и ще направи движението на парите по-бързо, по-просто и по-евтино.
В сряда Mastercard изтъкна пет различни области, върху които работи, за да „превърне криптовалутите в ежедневен начин на плащане“.
Радж Дамодаран, изпълнителен вицепрезидент на отдел „Продукти за дигитални активи и блокчейн, и дигитални партньорства“ в Mastercard, обясни: „Дигиталните активи като криптовалутите и CBDC имат потенциала да трансформират инфраструктурата на финансовата система.“
Той добави, че незаменимите токени (NFT), блокчейн гейминга и преживяванията в метавселената „могат да променят начина, по който потребителите пазаруват и общуват“.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн (BTC) може да изпревари фондовата борса
Дамодаран продължи да очертава пет ключови области, по които Mastercard работи, за да се случи това. Първата област са крипто картите. Той уточни, че Mastercard вече е обявила десетки нови програми за крипто карти в световен мащаб през тази година.
Например в САЩ платежният гигант работи с Gemini по кредитна карта, която изплаща възнаграждения в криптовалути. В Аржентина компанията стартира предплатена карта с Binance. В Европа Mastercard наскоро обяви първата в света физическа дебитна карта, която може да бъде персонализирана, за да включва NFT аватара на клиента си.
Втората област са услугите за криптовалути. Отбелязвайки, че „Mastercard е доставчик на услуги за киберсигурност, дигитална идентификация, консултантски услуги и отворено банкиране на десетки хиляди финансови институции“, Дамодаран заяви, че компанията ще използва същите инструменти, „за да предостави повече подкрепа на крипто играчите и издателите“. Mastercard разшири консултантската си дейност, за да включи специализирана крипто практика и завърши покупката на Ciphertrace миналата година. Компанията скоро ще пусне нов продукт за крипто мониторинг, наречен Crypto Secure.
Третата област е свързана с плащанията. „Партнирахме си с няколко първокласни компании, фокусирани върху крипто – включително Paxos, Circle, Evolve и Uphold – за разработване на начини, по които хората бързо да конвертират криптовалутите си във фиат, за да извършват плащания. Тази работа ще подкрепи настоящите и бъдещите партньорства с крипто карти“, уточнява изпълнителният директор.
Отбелязвайки, че четвъртата област се фокусира върху криптовалутите в мрежите на Mastercard, Дамодаран подчерта:
Важен начин за разширяване на избора за хората е въвеждането на определени одобрени от Mastercard дигитални активи в нашите мрежи – план, който обявихме миналата година и който продължава да се развива.
Петата област се отнася до метавселената и NFT. Mastercard работи за разширяване на партньорствата си в подкрепа на NFT и метавселената, обясни Дамодаран. Например, потребителите на Coinbase вече могат да плащат за NFT с Mastercard.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: NYDIG уволнява една трета от персонала си
В заключение изпълнителният директор на Mastercard отбеляза, че платежният гигант вече управлява „надеждна глобална мрежа, която позволява плащания с едно докосване или кликване“. Той добави: „Това е, от което крипто икономиката се нуждае, за да подкрепи следващия милион потребители – или следващия милиард„, уточнявайки:
Радваме се, че можем да дадем приоритет на тези основни области, за да предоставим на хората по-голям достъп до крипто екосистемата и да ѝ помогнем да продължи да прави иновации и да се разраства.
Ripple официално получи пълно регулаторно одобрение от Органа за финансови услуги на Дубай (DFSA), което предоставя възможност да предлага трансгранични платежни услуги, базирани на крипто, в ОАЕ.
Докато САЩ се борят с крипто регулациите, Европа тихомълком пое инициативата за интегриране на дигиталните активи в банковия си сектор.
Съмненията относно способността на Европейската централна банка (ЕЦБ) да управлява дигиталното евро се засилиха, след като срив в платежната система наруши транзакциите за почти един ден.
Руската централна банка отложи въвеждането на дигиталната рубла в цялата страна, като реши да удължи пилотната фаза за неопределено време.