Linux Foundation обяви плановете си за нова съвместна инициатива, чиято цел е да подкрепи оперативната съвместимост на дигиталните портфейли, изградени на базата на отворен код.
OpenWallet Foundation (OWF), както се нарича новото начинание, е дело на Даниел Голдшайдер, главен изпълнителен директор на стартъпа за отворено банкиране Yes.com. Сред участниците в инициативата са Okta, Ping Identity, Accenture, CVS Health и OpenID Foundation, както и няколко други публични, и частни организации.
Според прессъобщението това дава на OWF значително влияние, тъй като фондацията се стреми да даде възможност за това, което Голдшайдер нарича „множество портфейли, базирани на общо ядро“.
We are excited to announce OpenWallet’s intent to form the OpenWallet Foundation, under the umbrella of the Linux Foundation.
Read the press release here: https://t.co/K5GuApn73N#OpenWallet pic.twitter.com/ERkT2U5oeb
— The Linux Foundation (@linuxfoundation) September 13, 2022
Новината идва и в момент, когато регулаторните органи по света се стремят да подкрепят конкуренцията чрез налагане на оперативна съвместимост между системите, включително в Европа, която в момента се опитва да въведе оперативна съвместимост на съобщенията.
С течение на времето дигиталните портфейли постепенно започнаха да надхвърлят границите на разплащанията, превръщайки се в потенциални заместители на всичко, което бихте могли да съхранявате във физическия си портфейл – например Apple вече позволява на шофьорите да съхраняват шофьорската си книжка в дигитален вид в своите iPhone устройства.
Навлизането на криптовалутите също открива нови случаи на използване на дигитални портфейли, въпреки че различните блокчейн мрежи обикновено са несъвместими. И метавселената – когато и да стане реалност – също ще разчита до голяма степен на оперативна съвместимост и отворени стандарти, така че участниците да могат да извършват плащания и да се идентифицират във виртуални светове.
„Универсалната инфраструктура за дигитални портфейли ще създаде възможност за пренасяне на токенизирана идентичност, пари и предмети от едно място на друго в дигиталния свят“, казва Дейвид Трейт, който ръководи проектите за метавселена и блокчейн в Accenture. „Предстои масивна промяна на бизнес модела и печелившият дигитален бизнес ще бъде този, който спечели доверието за директен достъп до реалните данни в нашите портфейли, за да създаде много по-добри дигитални преживявания.“
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето как опитните инвеститори печелят от Сливането на Етериум
OWF планира да поддържа безброй случаи на използване, обхващащи идентификация, плащания, дигитални ключове и др. По същия начин, по който имейлите и SMS-ите са оперативно съвместими (хората могат да си изпращат съобщения, дори и да са с различни доставчици на услуги), OWF настоява да се разработи нещо, което нарича „сигурен, многоцелеви двигател с отворен код“, който всеки може да използва за изграждане на дигитални портфейли, които работят добре с други дигитални портфейли.
Струва си да се отбележи, че OWF не възнамерява да разработва самия дигитален портфейл или да създава нови стандарти – става въпрос за насърчаване на съвместните усилия на общността за разработване на отворена основа за всяка организация, която да създава свои собствени дигитални портфейли.
„Ние сме убедени, че дигиталните портфейли ще играят решаваща роля за дигиталните общества“, каза Джим Землин, изпълнителен директор на Linux Foundation. „Отвореният софтуер е ключът към оперативната съвместимост и сигурността.“
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.