Легалният статут на Биткойн (BTC) по света.
Биткойн и криптовалутите са законни за притежаване и търговия в Албания.
Албания регулира криптовалутите със Закон №66/2020 “За финансовите пазари, основани на Tехнологията на Разпределения регистър” – който специално урежда лицензирането на субектите, работещи в областта на разпространението, търговията с виртуални валути / дигитални токени.
Покупката, продажбата, използването и притежаването на т.нар. виртуална валута е забранено. Виртуална валута е тази, която се използва от интернет потребителите чрез мрежата. Тя се характеризира с липсата на физически носител като монети, банкноти, плащания с чек или кредитна карта. Всяко нарушение на тази разпоредба се наказва в съответствие с действащите законови и подзаконови актове.
Въпреки че правителствени служители съветват да не се използва Биткойн, няма законодателство срещу него и той остава напълно законен.
Криптовалутите не са изрично забранени в Аржентина и следователно са законни.
През 2017 г. аржентинското правителство измени законите за данъка върху доходите, за да включи, че печалбите, получени от продажбата на дигитални валути, се считат за доход и подлежат на данъчно облагане.
Биткойн и другите криптовалути не са регулирани в Австралия и следователно са законни за търговия и притежание.
В момента Австралия работи по създаването на лицензионна рамка за борсите за криптовалути.
Притежаването на Биткойн и други криптовалути е законно и австрийското законодателство не забранява изрично криптовалутите.
Бангладеш изрично е забранил използването на Биткойн и други криптовалути.
Беларус е легализирала транзакциите с криптовалути. През декември 2017 г. беларуското правителство прие Указ № 8 “За развитието на дигиталната икономика”, с което отбеляза първия официален закон на страната, уреждащ криптовалутите и блокчейн. Указът влезе в сила на 28 март 2018 г.
Търговията и притежаването на Биткойн, както и на други криптовалути, е законно в Белгия.
Националната банка на Белгия и Органът за финансови услуги и пазари предупредиха гражданите, че дигиталните валути не са законно платежно средство и предупредиха за различни рискове, свързани с използването им.
Криптовалутите са изрично забранени.
През 2014 г. BCB (Banco Central de Bolivia) издаде директива, с която забрани използването на “всякакъв вид валута, която не е емитирана и контролирана от правителство или упълномощено лице”.
Търговията с Биткойн и други криптовалути и притежаването им в Босна и Херцеговина са законни.
Централната банка на Босна и Херцеговина обяви, че не планира да ограничава или възпрепятства извършването на транзакции с виртуални валути.
Бразилия не е приела никакви разпоредби или законодателство срещу криптовалутите, поради което те подлежат на покупка и продажба.
През 2020 г. бразилските законодатели предложиха законодателство, което да регулира криптовалутите и да предвиди серия от закони, уреждащи използването на криптовалути в бизнеса.
Биткойн и криптовалутите са законни за притежаване и търговия, въпреки че не са законно платежно средство в Бруней и не се регулират от AMBD (Паричния орган на страната). Те също така не са защитени от законите, администрирани от AMBD.
Биткойн и други криптовалути са законни за търговия и притежаване в България.
Продажбата на каквато и да е виртуална валута в България подлежи на облагане с данък върху доходите, както е в останалата част на ЕС.
Криптовалутите не са изрично дефинирани в камбоджанското законодателство, поради което понастоящем са законни за търговия в страната. Националната банка на Камбоджа (NBC) е забранила на банките в Камбоджа да приемат криптовалути като разплащане.
Authorite des Marches Financiers, финансовият регулатор в провинция Квебек, обяви, че някои бизнес модели, свързани с Биткойн, включително борси и банкомати, са регулирани съгласно действащия MSB закон.
От април 2018 г. Bank of Montreal (BMO) обяви, че ще забрани на своите клиенти с кредитни и дебитни карти да участват в покупки на криптовалута с техните карти. Това се случва след друга банкова забрана в Канада от страна на Toronto Dominion (TD).
Биткойн става законно платежно средство в страната на 27 април 2022 г., с което тя става втората държава в света след Салвадор.
Президентът на Централноафриканската република Фаустин Арканж Туадера подписа мярката като закон, а началникът на кабинета му Обед Намисио заяви: “Този ход поставя Централноафриканската република на картата на най-смелите и далновидни държави в света”.
В Чили няма разпоредби, които да забраняват използването на криптовалути.
На 2021 г. чилийският конгресмен Карим Бианки внесе предложение, което ще признае и регулира използването на биткойн и други криптовалути като законно платежно средство.
През септември 2021 г. Китайската централна банка обяви, че всички покупки, продажби, транзакции и добив на Биткойн и други криптовалути са незаконни.
Използването на криптовалути в Колумбия се увеличава експоненциално и към момента страната не е издала никакви закони, които да регулират третирането им.
През 2017 г. Финансовата инспекция (Superintendencia Financiera de Colombia) издаде закон, в който установи, че финансовите субекти нямат право да охраняват, инвестират, посредничат или оперират с криптоактиви.
Централната банка на Коста Рика обяви, че Биткойн и криптовалутите не се считат за валути и не са подкрепени нито от правителството, нито от законите. Въпреки това те не са незаконни. В страната има няколко търговци, които приемат BTC.
Притежаването и търговията с Биткойн и криптовалути в Хърватия е законно. През 2017 г. Националната банка на Хърватия потвърди, че криптовалутите не се считат за законно платежно средство, нито се признават за чуждестранни валути.
Централната банка на Кипър заяви, че Биткойн и другите криптовалути “не са незаконни, но в същото време и не подлежат на контрол или регулиране”.
Предприятията и гражданите на Кипър се радват на сравнително спокойна регулаторна среда за криптовалутите, като няма действаща специална правна или регулаторна рамка.
Биткойн и другите криптовалути са класифицирани като стоки и са законни за търговия и притежаване в Чешката република. Въпреки че са до голяма степен нерегулирани, централната банка на страната разрешава на чешките банки да предлагат услуги, свързани с криптовалути, стига да се спазват разпоредбите за AML/KYC.
Биткойн и други криптовалути са законни за покупка, продажба и притежание в Дания.
Органът за финансов надзор на Дания публикува изявление, в което обяснява, че не се стреми да регулира използването на криптовалути.
Централната банка на ОАЕ не признава криптовалутите за законно платежно средство, но те са законни за търговия и транзакции, тъй като в ОАЕ няма забрана за криптоактиви.
Новите закони през 2020 г. изискват лицата, които се занимават с дейности, свързани с криптовалути, като предлагане, емитиране, промотиране, листване и търговия с криптовалути, да бъдат лицензирани от Органа за ценни книжа и стоки (SCA)
През 2018 г. Централната банка на Еквадор заяви, че покупката и продажбата на криптовалути като Биткойн не са забранени.
Централната банка на Еквадор също така повтори, че Биткойн не е разрешено платежно средство за използване в страната.
Египетският Дар ал-Ифта, основният ислямски законодател в Египет, издаде религиозен указ, класифициращ търговските транзакции с Биткойн като харам (забранени според ислямското право)
Биткойн е превърнат в законно платежно средство в страната чрез “Закона за Биткойн”, който е приет на 8 юни 2021 г. и влиза в сила на 7 септември 2021 г.
Един месец след приемането на закона повече салвадорци имат Биткойн портфейли, отколкото традиционни банкови сметки, а най-популярният Биткойн портфейл – официално спонсорираният от правителството портфейл Chivo – е изтеглен от три милиона души, което доближава 46% от населението.
Биткойн и другите криптовалути не се регулират или контролират от правителството, което ги прави законни за покупка, продажба и държане в Естония.
През 2022 г. правителството на Естония представи законопроект за по-строго регулиране на криптопазарите, но министърът на финансите увери, че няма да има изрични забрани.
Биткойн и други криптовалути са законни във Финландия.
Финландската данъчна администрация е издала инструкции за данъчното облагане на виртуалните валути, в които се посочва, че вместо валута или ценни книжа, за данъчни цели Биткойн транзакцията се счита за частен договор, еквивалентен на договор за разлика (CFD). Покупката на стоки с Биткойн или конвертирането на Биткойн в законна валута “реализира” стойността и всяко увеличение на цената ще бъде обложено с данък, като загубите не подлежат на данъчно приспадане.
Търговията и притежаването на Биткойн, както и на други криптовалути, е законно във Франция.
Политиката на френското правителство като цяло подкрепя развитието на криптовалутите.
Грузия бързо се превърна в предпочитана юрисдикция за копачите на BTC благодарение на освобождаването от данък върху доходите на всяка печалба, получена от продажбата на криптовалути и липсата на законодателни ограничения.
През 2018 г. Световната банка изчисли, че най-малко 200,000 души в Грузия се занимават с добив на криптовалути
Биткойн и другите криптовалути са законни в Германия. Германската федерална централна данъчна служба или Bundeszentralamt für Steuern (BZSt) третира Биткойн и други виртуални валути като частни пари за данъчни цели. Биткойн не се третира като чуждестранна валута, законно платежно средство, нито като собственост съгласно германските данъчни закони.
Притежаването и търговията с Биткойн и други криптовалути в Гърция е законно.
Понастоящем в Гърция няма конкретно или изрично нормативно законодателство по отношение на данъчното облагане на доходи от криптовалути или доходи, получени от добив.
В Унгария няма закони, които изрично да забраняват или регулират използването на Биткойн, поради което е законно да се държи и търгува с него.
Биткойн и другите криптовалути не се считат за законно платежно средство във Финландия, въпреки това търговията с тях не е незаконна.
В Исландия се намират и някои от най-големите съоръжения за добив на BTC поради ниските разходи за енергия, тъй като тя осигурява изобилна и чиста геотермална енергия.
Към момента в Индия няма изрични разпоредби или забрани за използването на Биткойн или други криптовалути. Предишната забрана на Резервната банка на Индия (РБИ), с която се ограничават банките да поддържат транзакции с криптовалути беше отменена от Върховния съд през март 2020 г.
Индонезия забрани Биткойн и други криптовалути да се използват като законни платежни инструменти, но все още е разрешено да се търгуват в страната.
Не са правени по-нататъшни опити от страна на правителството да приеме каквито и да било разпоредби, регулиращи дейностите с виртуални валути
Търговията и притежаването на Биткойн, както и на други криптовалути, е законно в Ирландия.
Правителството на Ирландия няма обща забрана или забрана за използването на криптовалути в Ирландия.
От 2017 г. израелските данъчни власти издадоха изявление, в което се казва, че Биткойн и другите криптовалути няма да попадат в правното определение за валута, нито в това за финансова сигурност, а за облагаем актив.
При всяка продажба на Биткойн продавачът ще трябва да плаща данък върху капиталовите печалби в размер на 25%. Копачите и търговците на Биткойн ще бъдат третирани като предприятия и ще трябва да плащат корпоративен данък, както и да начисляват 17% ДДС.
Притежаването и търговията с Биткойн и други криптовалути в Италия е законно.
Понастоящем в Италия няма конкретно или изрично нормативно законодателство относно данъчното облагане на доходите от криптовалути.
Криптовалутата не е изрично забранена в Ямайка, тъй като не е изрично дефинирана или регулирана в законодателната рамка на Ямайка.
През юли 2021 г. Банката на Ямайка публикува изявление, в което предупреждава гражданите, че криптовалутите не са законно платежно средство в Ямайка. Централната банка не регулира и не упражнява надзор върху тези форми на дигитални валути.
Биткойн и другите криптовалути са законни в Япония.
Японските регулатори исторически са възприели ‘свободен’ подход, който е позволил на Биткойн и дигиталните активи да процъфтяват и да се развиват в страната.
Централната банка на Йордания (CBJ) забранява на всички банки, обменни дружества, финансови институции и доставчици на платежни услуги да улесняват всякакви транзакции с Биткойн или други криптовалути.
Казахстан е една от най-големите страни в света, в които се добиват BTC, като в края на август 2021 г. на Казахстан се пада една пета от световния добив на Биткойн.
Казахстан предлага благоприятна правна среда за установяване на операции по добив и прилага данъчна ставка от 15% за доходи от криптовалута или доходи, получени от добив.
В Косово няма закони, които да ограничават закупуването на Биткойн или други криптовалути.
На 4 януари 2022 г. с обща забрана за добив на криптовалути бяха спрени всички операции на територията на страната.
Според регулаторните закони Биткойн се счита за стока (а не за ценна книга или валута) и е разрешено законно да се добива, купува, продава и търгува на местни борси.
Въпреки предупрежденията на Ливанската централна банка, ливанските закони не забраняват притежаването, използването и търговията с Биткойн или други криптовалути.
Биткойн и други криптовалути са законни за търговия и притежание в Литва.
Доходите, получени от индивидуални покупки и продажби на криптовалути, се облагат с фиксирана 15% ставка на данъка върху доходите на физическите лица.
Търговията и притежаването на Биткойн, както и на други криптовалути, е законно в Люксембург.
През 2018 г. Комисията за наблюдение на финансовия сектор на Люксембург публикува изявление, в което предупреждава гражданите за рисковете от инвестиране в криптовалути. За данъчни цели криптовалутите не се признават за законни валути, а се считат за нематериални активи.
Македония е единствената европейска държава досега, в която има официална забрана на криптовалути като Биткойн.
През 2014 г. Димитър Богов, управител на Националната банка на Македония, заяви: “В Македония юридическите средства за кешови и безкешови плащания са денарите. Международните платежни операции се извършват от банките. Следователно търговията и използването на Биткойн са незаконни”.
През 2014 г. Централната банка на Малайзия публикува изявление, в което пояснява, че не регулира операциите с Биткойн. Търговията с Биткойн е законна, въпреки че не е законно платежно средство.
Търговията с Биткойн и други криптовалути е законна в Малта.
Малта е в челните редици на приемането на транзакции с BTC, поради което е наречена “Островът на блокчейн”. Освен че предвижда усъвършенстван регулаторен режим за дигиталните активи, през 2018 г. Малта въведе и данъчни насоки за сделките с дигитални активи, включително криптовалути.
Комисията за финансови услуги на Мавриций счита, че криптовалутите са регулирани като дигитални активи съгласно Закона за финансовите услуги от 2007 г., и макар да предупреждава инвеститорите, че те не са защитени от никакви законови споразумения за компенсация, те са законни.
Биткойн е законен в Мексико от 2017 г., като се планира да бъде регулиран като виртуален актив от Закона за финансовите технологии.
На 20 ноември 2017 г. беше публикувано публично изявление, в което се заявява: “Office des Changes желае да информира широката общественост, че транzакциите чрез виртуални валути представляват нарушение на борсовите разпоредби, подлежащо на санкции и глоби, предвидени в [съществуващите закони] в сила.
През септември 2017 г. Банката на Намибия издаде документ със становище относно виртуалните валути, в който обяви, че обменът на криптовалути не е разрешен и криптовалутите не могат да се приемат като плащане за стоки и услуги.
От 2017 г. насам централната банка на страната поддържа становището, че всички транзакции, свързани с или отнасящи се до Биткойн, са незаконни.
Търговията и притежаването на Биткойн, както и на други криптовалути, е законно в Нидерландия.
Няма нормативни актове, които да забраняват използването на криптовалути.
Биткойн и другите криптовалути не са регулирани в Нова Зеландия и са законни за търговия и притежание.
Към настоящия момент в Нова Зеландия няма изрично законодателство, регулиращо криптовалутите, но за тях се прилагат договорни и данъчни закони.
Редица доклади на медиите показват, че в страната се използват Биткойн.
От 17 януари 2017 г. Централната банка на Нигерия (ЦБН) издаде писмо, с което информира всички нигерийски банки, че банковите транзакции с Биткойн и други виртуални валути са забранени в Нигерия.
На 5 февруари 2021 г. Централната банка на Нигерия издаде писмо, с което информира финансовите институции в Нигерия, че продължението на писмото от януари 2017 г., сделките с криптовалута или улесняването на плащания за същата остават забранени и ще бъдат подложени на строга санкция.
Биткойн и е признат от норвежкото правителство като актив и е законно да се търгува и държи.
Доходите, получени от индивидуални покупки и продажби на криптовалути, се облагат с фиксирана 15% ставка на данъка върху доходите на физическите лица.
Пакистан все още не е установил регулация на Биткойн или друга форма на криптовалути.
В Панама няма разпоредби, които да забраняват използването на криптовалути.
Един ден след като Салвадор прие Биткойн като законно платежно средство, панамският конгресмен Габриел Силва представи законопроект, чиято цел е да осигури “правна, регулаторна и фискална сигурност за използването, притежаването и емитирането на дигитална стойност и криптоактиви в Република Панама”.
В Перу няма разпоредби, които да забраняват използването на криптовалути.
Биткойн и другите криптовалути са регулирани и законни за притежаване и търговия. Въпреки това Bangko Sentral ng Pilipinas са публикували изявления, в които обясняват възможните рискове, свързани с търговията и използването на Биткойн.
Притежаването и търговията с Биткойн и криптовалути в Полша са законни.
През ноември 2020 г. полските власти пуснаха новия формуляр PIT-38 (данък върху доходите на физическите лица), който улеснява полските жители да отчитат данъците си върху криптовалутите.
Португалия е известна като “данъчен рай за криптовалути”, тъй като е една от малкото юрисдикции в Европа с 0% данък върху доходите, получени от Биткойн.
Централната банка на Катар обяви, че е незаконно да се търгува с Биткойн в страната.
Биткойн и криптовалутите са законни за притежаване и търговия в Румъния. Подобно на повечето държави от ЕС, криптовалутите не се считат нито за законно платежно средство, нито за електронни пари, а по-скоро за дигитални активи или стоки.
Банката на Русия многократно е предупреждавала инвеститорите, че пазарите на криптовалути са изключително волатилни и не е разрешено дигиталните валути да се използват като метод за плащане в страната.
Въпреки това руският президент Владимир Путин показа, че приема алтернативните валути, като заяви в интервю през 2021 г., че криптовалутата “има право да съществува и може да се използва като платежно средство”.
Потребителите могат законно да търгуват с Биткойн и други криптовалути в Саудитска Арабия, но без финансова защита за евентуални загуби, свързани с използването на такива криптовалути.
Финансовите институции, като например банките, нямат право да търгуват с криптовалути, освен ако нямат разрешение от SAMA.
Сингапур разрешава както търговията, така и притежаването на Биткойн и други криптовалути. Заемайки много прагматична позиция по отношение на регулирането на криптовалутите, страната се превърна в изключително популярно място за криптокомпаниите.
В Словакия няма закони, които изрично да забраняват или регулират използването на Биткойн, поради което е законно да се държи и търгува с него.
На 23 март 2018 г. Министерството на финансите публикува насоки, в които се изразява мнението, че всички приходи, произтичащи от криптовалути, трябва да се облагат с данък.
В Словения няма закони, които изрично да забраняват или регулират използването на Биткойн, поради което е законно да се държи и търгува с него.
В началото на 2017 г. Финансовата администрация на Словения (FURS) предостави някои насоки относно данъчното облагане на криптовалутите.
През декември 2014 г. Резервната банка на Южна Африка издаде документ с позиция относно виртуалните валути, в който заяви, че виртуалните валути “нямат правен статут или регулаторна рамка”. Южноафриканската служба по приходите класифицира Биткойн като нематериален актив.
Биткойн и други криптовалути са законни за покупка, продажба и търговия в Южна Корея.
В Испания е законно да търгувате и притежавате Биткойн, както и други криптовалути.
Биткойн е до голяма степен нерегулиран, тъй като криптовалутите не се считат за финансови инструменти съгласно испанското законодателство.
Криптовалутите се разглеждат като собственост в Швеция и са законни за търговия и притежание.
Регулаторната среда в Швеция като цяло е приемлива и няма изрично законодателство срещу търговията или добива.
Биткойн и криптовалутите са законни за притежаване и търговия в Швейцария.
Швейцария има много благоприятна и привлекателна регулаторна рамка. Цуг, Швейцария, е наречен “Крипто долината” заради многото компании, базирани на блокчейн, привлечени в юрисдикцията заради приятелската ѝ крипторегулация.
На март 2022 г. град Лугано, Швейцария, обяви плановете си да направи Биткойн законно платежно средство и да позволи на гражданите да плащат за такси за обществени услуги или данъци в Биткойн.
CBC и Комисията за финансов надзор на Тайван все по-често предупреждават и затягат надзора върху криптовалутите. Без да има изрична забрана, Биткойн и други криптовалути продължават да се търгуват в Тайван.
Въпреки че не е официално забранена, Банката на Танзания препоръчва да не се използва криптовалута, като подчертава, че танзанийският шилинг е единственото приемливо законно платежно средство.
Тайланд счита търговията и притежаването на Биткойн и други криптовалути за законни, като отменя предишната забрана, въведена от Тайландската комисия по ценни книжа и борси (SEC) през 2014 г.
Макар че Биткойн или други криптовалути не са признати за законно платежно средство в Тринидад и Тобаго, гражданите могат законно да ги купуват, съхраняват и продават.
На 25 януари 2019 г. Централната банка на Тринидад и Тобаго публикува изявление, в което пояснява, че криптовалутите не се регулират или контролират от правителството в Тринидад и Тобаго.
Биткойн е легален за притежаване в Турция, като използването му става все по-популярно поради инфлацията на лирата.
На 16 март 2022 г. правителството на Украйна прие закон, който създава правна рамка за легализиране на криптовалутната индустрия в страната.
След руското нахлуване в Украйна през 2022 г. украинското правителство (и неправителствена организация, предоставяща подкрепа на армията) се обръща към обществеността за крипто дарения и събира над $63.8 милиона предимно в Биткойн, Етериум и други криптовалути.
Централната банка на ОАЕ не признава криптовалутите за законно платежно средство, но те са законни за търговия и транзакции, тъй като в ОАЕ няма забрана за криптоактиви.
Новите закони през 2020 г. изискват лицата, които се занимават с дейности, свързани с криптовалути, като предлагане, емитиране, промотиране, листване и търговия с криптовалути, да бъдат лицензирани от Органа за ценни книжа и стоки (SCA)
Биткойн и другите криптовалути не са регулирани в Обединеното кралство и са законни за търговия и притежание.
В Англия няма регулаторно законодателство, което да забранява използването на криптовалути.
През 2013 г. Министерството на финансите на САЩ класифицира Биткойн като конвертируема децентрализирана виртуална валута. Комисията за търговия със стокови фючърси, CFTC, класифицира Биткойн като комодити през септември 2015 г. Според Службата за вътрешни приходи (IRS) Биткойн се облага с данък като собственост.
Узбекистан легализира търговията с криптовалути през 2018 г., позволявайки на гражданите да обменят, купуват или продават.
Използването на криптовалути, както и добивът им, понастоящем са законни във Венецуела.
След като от 2016 г. насам венецуелската валута боливар преживява хиперинфлация, в страната се наблюдава по-широко приемане на криптовалути като Биткойн.
Правителството не е забранило търговията или притежаването на криптовалути. Виетнам постоянно се нарежда сред най-активните държави по отношение на притежаването на криптовалути.
Резервната банка на Зимбабве е скептично настроена към Биткойн и не е разрешила официално използването му. На 5 април 2017 г. обаче BitMari, панафриканска блокчейн платформа, получи лиценз, чрез своя банков партньор AgriBank, да оперира в страната.
Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и други основни криптовалути претърпяха внезапен срив след седмица, в която някои от най-големите крипто компании бяха разтърсени от шокиращи регулаторни действия.
Биткойн има потенциала да генерира значително богатство на притежателите си и историята е доказателство за това – но най-важното е да не загубиш достъпа до своя дигиталния си портфейл.
След десетилетие на спящ режим беше прехвърлено значително количество Биткойн токени от портфейл на нов адрес, на обща стойност около $37.8 милиона, което се равнява на 1432.93 BTC.
Популярен крипто анализатор направи прогноза за бъдещето на Биткойн, като въз основа на мечи сигнал предположи значителен спад.