Публичните компании за добив на Биткойн (BTC) имат колективни задължения в размер на над $4 милиарда, според Hashrate Index.
Според изявление на компанията, към 30 септември дългът на Core Scientific, която има най-много задължения, е приблизително $1.3 милиарда.
Сериозните колебания в криптодобивната индустрия се наблюдават по време на този мечи пазар – неотдавнашният фалит на Core Scientific е доказателство за нестабилността на сектора.
Въпреки че е най-големият публичен BTC миньор по хешираща мощност, Core Scientific се бори с дългове в продължение на много месеци, тъй като не може да изплаща месечните вноски по обслужването на дълга, според Hashrate Index.
Core Scientific не е единственият публично търгуван миньор на Биткойн, който се бори с дългове. Marathon, вторият по големина длъжник, дължи $851 милиона, предимно под формата на конвертируеми облигации, които дават възможност на притежателите им да ги конвертират в акции.
Greenidge, който се нарежда на трета позиция – дължи $218 милиона и е в процес на преструктуриране, за да намали дълга си.
При разглеждане на съотношенията на дълга към собствения капитал става ясно, че много от тези публични миньори имат прекомерни задължения.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Криптовалутите ще се покачат чувствително, ако това се случи – CoinBureau
Анализаторът на Luxor, Яран Мелеруд, заяви:
Съотношение дълг към собствен капитал от 2 или повече се счита за рисково, но в нестабилната индустрия за добив на Биткойн то трябва да е значително по-ниско. В графиката по-долу можем да видим, че има много публични миньори с изключително високи съотношения на дълга към собствения капитал.
Core Scientific е с най-високо съотношение от 26.7, следвана от Greenidge с 18 и Stronghold с 11.1.
Argo са на четвърта позиция със съотношение 5.3 – след като случайно разкриха плановете си за фалит – заявиха, че „преговарят за продажба на някои от активите си и осъществяване на сделка за финансиране на оборудване, за да намалят дълга си и да подобрят ликвидността си„, според Мелеруд.
Поради неустойчиво високите нива на дълга в индустрията вероятно ще продължим да наблюдаваме повече преструктурирания и потенциално някои фалити. Започнахме да навлизаме в онази част от цикъла, в която слабите играчи се отстраняват.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.