Над $18 милиарда в криптовалута са се преместили в нови платформи, предлагащи награди за "заключване" на токени, което поражда опасения за потенциални рискове за потребителите и крипто пазара.
Нарастващата тенденция на „повторния стейкинг (restaking)“ отразява повишеното поемане на рискове, тъй като цените на криптовалутите се покачват.
EigenLayer, стартиращо предприятие от Сиатъл, е в центъра на тази тенденция. След като набра $100 милиона от Andreessen Horowitz през февруари, EigenLayer привлече $18.8 милиарда в крипто активи, в сравнение с по-малко от $400 милиона преди шест месеца. Основателят Срерам Канън твърди, че повторният стейкинг (restaking) разширява традиционното стейкване, при което собствениците на крипто токени блокират активите си, за да потвърждават транзакции, като в замяна получават доходност.
Някои платформи издават нови токени, които представляват стейкнатите активи, които след това могат да бъдат повторно стейкнати за потенциално по-висока възвръщаемост.
Практиката е противоречива; някои анализатори предупреждават, че използването на нови токени като обезпечение на пазарите за кредитиране може да създаде рискови заемни цикли, основани на малък брой базови активи. Това може да дестабилизира крипто пазарите, ако много потребители излязат едновременно. Въпреки тези опасения, повторният стейкинг предлага атрактивна доходност, като потенциалната възвръщаемост е по-висока от типичните 3%-5% от стейкване в блокчейна на Етериум.
EigenLayer все още не е изплатила директно възнагражденията за стейкване на потребителите, като вместо това в момента разпространява своя собствен токен, EIGEN. Този спекулативен подход се счита за рисков, като потребителите се надяват на бъдеща стойност. Крипто светът остава разделен по отношение на рисковете от тази практика, но притокът на средства подчертава нарастващата му привлекателност сред инвеститорите.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.