Крипто брокерите и инвестиционните консултанти, които предлагат или дават съвети за криптовалути, ще бъдат поставени под обхвата на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на САЩ през тази година.
В изявление от 7 февруари на Отдела за проверки на SEC са очертани приоритетите на Комисията за 2023 г., като се предполага, че брокерите и консултантите, занимаващи се с криптовалути, ще трябва да бъдат особено внимателни, когато предлагат, продават или дават препоръки относно дигитални активи.
Посочва се още, че регистрираните от SEC брокери и консултанти ще бъдат внимателно наблюдавани, за да се види дали спазват съответните стандарти, когато правят препоръки, препратки и предоставят инвестиционни съвети.
SEC също така ще провери дали тези субекти редовно преглеждат и актуализират своите процедури, за да гарантират, че те отговарят на практиките за съответствие, оповестяване и управление на риска.
По закон инвестиционните консултантски компании трябва да са квалифицирани да предлагат попечителски услуги на клиентите и да спазват попечителските гаранции, определени в Закона за инвестиционните консултанти от 1940 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Ето какъв е най-лошия случай – Б. Коуен
Приоритетите на SEC, публикувани през 2022 г са сходни с тези от 2023 г. Изглежда обаче, че тази година регулаторът поставя по-голям акцент върху стандартите за грижа и практиките на брокерите, а не върху разглеждането от тяхна страна на уникалните рискове, представени от нововъзникващите финансови технологии, както през миналата година.
Според доклад появил се преди 2 седмици SEC разследва регистрирани инвестиционни консултанти, които може би предлагат на своите клиенти попечителство на дигитални активи без подходяща квалификация.
Разследването продължава от няколко месеца, но сега е на първо място в списъка с приоритети на Комисията.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.