Системата за класифициране въз основа на точки определя дали даден цифров актив попада в американския закон за ценни книжа, като използва насоки от SEC.
Най-малко вероятно е Биткойн и Лайткойн да попаднат в законите за ценните книжа, в съответствие с рамката, докато при XRP положението е спорно.
Операторите на крипто обмени, включително Coinbase, Kraken и Circle, се обединиха за да създадат система, която оценява цифровите токени по това колко са близо до ценните книжа.
Рейтинговата система на базата на точки, разкрита от Coinbase в блог публикация от понеделник (30-ти септември), определя дали даден цифров актив попада в обхвата на американския закон за ценни книжа, като използва насоки от Комисията за ценни книжа и борси.
“Резултатът от анализа улеснява членовете да го синтезират на много токени и да вземат свои собствени, независими бизнес решения за това дали или как да поддържат даден актив”, казва Coinbase в публикацията.
Рамката е създадена от новосформираната организация, наречена “Crypto Rating Council”. Тя е насочена към подпомагане на компаниите за финансови услуги, които искат да добавят подкрепа за определени криптовалути, но не са сигурни в легалния им статут.
Системата оценява дигиталните токени от едно до пет, като актив с малко или никакви характеристики на ценна книга получава рейтинг от едно, а пет е за активи, които са най-общо казано ценни книжа.
Освен Coinbase, Kraken и Circle, учредители на съвета също така са Anchorage, Bittrex, DRW Cumberland, Genesis и Grayscale Investments.
Системата се занимава с ключова точка на несигурност, която преобладава в индустрията на криптовалутите от известно време – дали дигиталните активи като Биткойн могат да бъдат считани за ценни книжа.
Спекулативното инвестиране в крипто пространството повиши опасенията относно потенциалните рискове за инвеститорите. В разгара на бума на криптовалутите в края на 2017 г. т. нар. първоначални предложения на монети (ICO) привлякоха огромното внимание на инвеститорите на дребно – като някои изгубиха значителни суми.
Според системата на Съвета за крипто рейтинги най-малко вероятно е Биткойн и Лайткойн да подлежат на същите регулации като ценните книжа, докато XRP е сравнително по-близък до ценна книга.
Това противоречи на твърдението на главният изпълнителен директор на Ripple, който е заявявал неколкократно, че не е ценна книга.
“Очакваме, че някои оценки ще се променят с течение на времето и ние ще приемаме и обмисляме обратната връзка от издателите на актива, когато те са решили да споделят допълнителна информация или пояснения, които могат да повлияят на рейтинга на актива”, каза Coinbase.
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
Оценките също се разглеждат в съответствие с мисленето на председателя на SEC -Джей Клейтън. В миналото шефът на регулаторния орган каза, че криптовалутите като Биткойн не са ценни книжа, а токени като тези, закупени в ICO. Някои твърдят, че характеристиките на флагманската криптовалута все повече наподобяват злато или петрол.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Правителството на Обединеното кралство засилва надзора върху сектора на дигиталните активи, като обяви, че крипто платформите ще бъдат задължени да проследяват и докладват подробна информация за дейността на потребителите.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.