Тъй като пазарите се борят с все по-несигурните макроикономически перспективи, дните, в които Биткойн (BTC) се търгува като големите технологични акции, може би са преброени. Това може да не е добра новина за търговците на криптовалути.
Корелацията на най-голямата дигитална валута със съвкупния индекс на облигациите и индекса Nasdaq 100 е спаднала до тримесечно дъно, според нов доклад с данни от изследователската компания Kaiko.
Отделянето на Биткойн (BTC) от големите технологии се дължи на слабото му представяне през последните седмици. И акциите, и облигациите отбелязаха необичайно големи спадове от началото на 2022 г., посочват изследователите, но оттогава BTC се представя по-зле. От началото на годината досега Биткойн се е понижил с около 50%.
Сривът на екосистемата на Terra, последван от някои от най-големите компании в индустрията, предизвика разминаване, което изглежда ще се запази, докато пазарите търсят посока, се отбелязва в доклада.
„През изминалата година пазарите на криптовалути и акции се търгуваха плътно заедно, като през май отбелязаха рекордно високи корелации„, каза Клара Медали, директор „Стратегически инициативи и изследвания“ в доставчика на данни Kaiko.
През последните няколко месеца обаче тази корелация леко отслабна, след като крипто пазарите претърпяха разпродажба, която е с магнитуд по-голям от този, който преживяха капиталовите индекси S&P 500 или Nasdaq.
През май корелацията между Биткойн и технологичния Nasdaq за първи път надхвърли 0.8 – тандемната търговия на BTC със S&P 500 също достигна подобни нива в началото на май. През юни корелацията между Биткойн и S&P 500 спадна до около 0.5 и оттогава се колебае на това ниво, според данните на CoinMetrics. Коефициент от единица означава, че съответните активи са напълно корелирани, докато показанието отрицателна единица сигнализира за обратното.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Китай закриват 13,000 крипто профила в социалните мрежи
В сряда Бюрото за трудова статистика на САЩ ще публикува индекса на потребителските цени за юли, което според Медали може да накара криптовалутите да се движат в по-голямо съответствие с по-широките пазари.
„Това, което видяхме през изминалата година, е, че корелациите са склонни да се засилват около публикуването на ключови икономически данни, като например бележки от заседанията на Фед или данни за инфлацията„, добави Медали.
Други се съгласиха, като отбелязаха, че обратът за Биткойн ще бъде предизвикателство без ценово рали на по-широкия пазар.
„Възходът на Биткойн е в застой, тъй като крипто трейдърите трябва да видят какво ще се случи с утрешния доклад за инфлацията„, каза Едуард Моя, старши пазарен анализатор в Oanda.
Инфлацията е това, което уби Биткойн в края на миналата година, и ако ценовият натиск показва значителни признаци на отслабване, Биткойн може да успее да пробие над скорошния си диапазон на търговия.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.