Според базирания в Германия център "Карнеги Русия - Евразия" последните санкции на САЩ срещу Русия ще засилят ролята на китайския юан като основна валута в руската търговия.
Новите санкции се очаква да засилят позицията на юана спрямо западните валути, както отбеляза сътрудникът на Карнеги – Александра Прокопенко.
Прокопенко подчерта, че макар господството на долара да остава неоспоримо, фрагментацията на световната финансова система вече е необратима. Неотдавнашните ограничения са насочени срещу финансовата инфраструктура на Русия, включително Московската борса, която впоследствие спря обмена на долари и евро, усложнявайки достъпа на руснаците до западни валути и потенциално водейки до различни обменни курсове на рублата.
Прогнозите са, че тези мерки ще утвърдят юана като основна валута за търговия и разплащания в Русия. Към май на китайската валута се падат 53.6% от борсовата търговия и 39.2% от извънборсовия пазар в Русия. Прокопенко смята, че именно заради това, новите санкции ще затвърдят доминиращата позиция на юана на финансовите борси в Русия.
Въпреки заплахите за вторични санкции срещу чуждестранни институции, поддържащи финансови връзки с Русия, Прокопенко твърди, че ролята на юана в руската търговия едва ли ще намалее. Очаква се санкциите да увеличат волатилността на рублата и да усложнят нейното използване във външната търговия, което допълнително ще насърчи преминаването към китайската валута.
Тази промяна е част от по-широка тенденция на дедоларизация в световната икономика. Миналата година стратези на JPMorgan и анализатори на Morgan Stanley отбелязаха нарастващото влияние на дигиталните активи и дигиталните валути на централните банки (CBDC) като фактори, допринасящи за намаляването на дела на долара в световните валутни резерви.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.