Правителството на Обединеното кралство обмисля да предостави на отдел "Приходи и митници" допълнителни правомощия за изземване на дигитални активи от попечителски портфейли на компании, които участват в укриване на данъци.
Това предложение се разглежда в светлината на наскоро приетите разпоредби, които установяват стандартни практики за транзакции с дигитални активи.
Данъчната служба на Обединеното кралство очаква да получи приблизително $12 милиона от индивидуални данъци върху криптовалутите.
Понастоящем парламентът разглежда потенциални изменения на законодателството за пряко събиране на дългове (DRD), което понастоящем позволява на HMRC да изземва средства от банковите сметки на лица, укриващи данъци.
Предложеното изменение, изложено в нов консултативен документ, ще позволи на HMRC да получи достъп до попечителски портфейли и сметки в PayPal.
Въпреки че крипто борсите не могат да ограничават депозитите на потребителите, те могат да ограничават потребителите да конвертират средства в традиционна валута или да ги прехвърлят в друг портфейл.
Заинтересованите страни изразиха увереност, че HMRC ще направи отговорна преценка по отношение на използването на съществуващата DRD, като по този начин ще избегне всякаква злоупотреба с привилегиите на дигиталните портфейли.
За да разработи предложението и да идентифицира потенциалните предизвикателства при прилагането му, правителството планира да се ангажира с „операторите на портфейли“ чрез процес на консултации.
През последния данъчен сезон HMRC събра приходи в размер на £787 милиарда ($994 милиарда).
Криптовалутите вече ще бъдат включени в индивидуалните данъчни декларации, което ще доведе до приблизително $12 милиона увеличение на приходите от данъка върху капиталовите печалби.
Правоприлагащите органи, като Лондонската столична полиция, вече разполагат с възможността да конфискуват криптовалути, свързани с престъпни дейности.
През предходната година агенцията разби операция за трафик на наркотици чрез проследяване на крипто транзакции между износителя и вносителя, което доведе до конфискуването на незаконни дигитални активи на стойност близо $400 милиона.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.