Опитният инвеститор Джон Уолфенбаргер предупреждава за потенциалното въздействие на БРИКС върху щатския долар и благосъстоянието на американските граждани.
В неотдавнашна статия за Института Мизес, Волфенбаргер, който преди това е работил като инвестиционен банкер в JPMorgan и Allianz, подчерта, че в историята всички империи са се сблъсквали с упадък и Съединените щати едва ли ще бъдат изключение.
Той предполага, че поради десетилетията на неразумна икономическа политика, провеждана от американското правителство, държавите от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) сега притежават способността да предизвикат и потенциално да надминат Съединените щати.
Уолфенбаргер заяви:
Ако нациите от БРИКС успеят, а САЩ не успеят да променят подхода си, давайки приоритет на по-силен долар, намалените разходи и мира вместо войната, има вероятност доларът постепенно да загуби статута си на „резервна валута“.
Подобен сценарий би имал неблагоприятни последици за американския жизнен стандарт и би намалил влиянието на правителството на САЩ, подобно на упадъка, който преживява Обединеното кралство след Втората световна война.
Както показва историята, всички империи в крайна сметка се разпадат и Съединените щати едва ли ще бъдат изключение, особено ако държавите от БРИКС успеят да създадат успешна алтернативна валута, която да се конкурира с долара.
Инвеститорът, който е основател на услугата за инвестиционни проучвания Bull And Bear Profits, призна значителните предизвикателства, пред които ще се изправят държавите от БРИКС, ако сериозно се стремят да се конкурират с господстващия американски долар.
Уолфенбаргер твърди, че ако държавите от БРИКС възнамеряват да създадат друга фиатна валута от въздуха, те могат да забравят за оспорването на хегемонията на щатския долар.
Той изтъкна предимствата, с които се ползват Съединените щати, включително най-големия и сигурен пазар на държавни облигации, липсата на капиталов контрол и репутацията на държава с върховенство на закона.
За разлика от тях държавите от БРИКС имат ограничен опит в спазването на законите и стабилните валути.
Освен това неамериканските субекти притежават значителна част от деноминирания в щатски долари дълг, възлизащ на $12 трилиона, който ще трябва да изплатят в долари. Следователно отказът от долара би бил трудно и скъпо начинание.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.