Съобщава се, че Комисията по ценни книжа и борси на Съединените щати (SEC) преглежда някои от продуктите за крипто заеми с висока доходност, предлагани от Gemini, Celsius Network и Voyager Digital.
Според доклад, публикуван в Bloomberg, SEC провежда разследване на услугите за кредитиране на дигитални активи. Съобщава се, че основният фокус на разследването е около това дали услугите за крипто кредитиране могат да се считат за ценни книжа и следователно трябва да бъдат регистрирани в комисията.
Съобщава се, че основната грижа на SEC е свързана с предлагането на високи доходи от услугите за крипто заеми, които често са значително по-високи от повечето спестовни банки. Лихвените проценти, предлагани от услугите за крипто кредитиране, варират от 3% до 18%, докато спестовните сметки на традиционните банки предлагат по-малко от 0.1%.
Спестовните сметки на банките са застраховани от Федералната корпорация за гарантиране на депозити, което означава, че инвеститорите са защитени срещу фалит и кражба на банки. Въпреки това, услугите за крипто кредитиране отпускат дигитални активи на клиентите на други инвеститори, което според SEC поражда опасения за защитата на инвеститорите. Важно е да се отбележи, че SEC не са обвинили фирмите в каквито и да било нарушения.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Администрацията на Байдън подготвя национална стратегия за дигиталните валути
Услугите за крипто кредитиране са изправени пред регулаторна репресия в САЩ от септември 2021 г. Държавните регулатори от Ню Джърси и Тексас издадоха заповеди за прекратяване на противоправните действия срещу Celsius Network.
През октомври 2021 г. офисът на главния прокурор на Ню Йорк (NYAG) нареди на Celsius и BlockFi да затворят услугите си. Coinbase, водещата американска крипто борса, трябваше да затвори своя продукт за крипто доходност дори преди стартирането, след като SEC заплашиха със съдебно дело.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.