През 2022 г. и 2023 г. пазарът на криптовалути преживя период на затишие поради високите лихвени проценти, но напоследък отново показва признаци на затопляне.
Стойността на Биткойн например се повиши с близо 50% от началото на годината досега след одобрението на първите спот Биткойн борсово търгувани фондове (ETF) от страна на американските регулаторни органи и очакванията около предстоящото халвинг събитие на Биткойн.
По подобен начин цената на Етериум се повиши с над 40%, подхранвана от надеждите за одобрението на ETF на спот цени от страна на регулаторите и с по-нататъшните актуализации на мрежата на Етериум.
Това възраждане отново разпали интереса на инвеститорите към акции, свързани с криптовалути, като Coinbase Global (COIN), Marathon Digital (MARA) и MicroStrategy (MSTR). Тези компании предлагат преки пътища за инвеститорите да се възползват от разширяващия се пазар на криптовалути и потенциално могат да отчетат значителен растеж до края на десетилетието.
Coinbase се откроява като една от най-големите борси за криптовалути в световен мащаб. През 2023 г. тя получи 34% от обема на търговията си от Биткойн, 20% от Етериум, 11% от стабилната монета Tether (USDT), а останалата част от различни други криптоактиви. Този диверсифициран поток от приходи я позиционира добре, за да се възползва от дългосрочния растеж на крипто пазара.
Макар че през последните две години Coinbase преживя забавяне на растежа на фона на повишаващите се лихвени проценти, неотдавнашният скок на цените на Биткойн и Етериум се очаква да привлече повече инвеститори на дребно и да поднови растежа на бизнеса ѝ. Анализаторите очакват съставен годишен темп на растеж (CAGR) от 9% както за приходите, така и за коригираната печалба преди лихви, данъци, обезценяване и амортизация (EBITDA) от 2023 г. до 2026 г.
Въпреки това, като се има предвид потенциалът за по-нататъшно поскъпване на Биткойн, Етериум и други криптовалути, Coinbase може да надмине тези консервативни оценки и да постигне пазарно превъзходство до 2030 г.
Marathon Digital се отличава с това, че е най-големият в света миньор на Биткойн. През 2023 г. компанията е добила рекордните 12,852 BTC, отбелязвайки 210% увеличение спрямо предходната година. Освен това нейният хаш рейт, който е показател за общата й мощност за добив, се е увеличил с 253%. Въпреки че периодично продава добитите BTC, за да увеличи паричните си резерви, Marathon завърши годината със значителна Биткойн наличност и стабилна парична позиция.
С продължаващите усилия за разширяване на дейността си, включително откриването на нови съоръжения и стратегически предприятия, Marathon цели да затвърди още повече позициите си на пазара за добив на Биткойн. Тъй като добивът на Биткойн става все по-труден с всяко халвинг събитие, компанията планира да използва тактики, за да смекчи натиска върху разходите и да разшири дейността си. Анализаторите прогнозират стабилна траектория на растеж на приходите с съставен годишен темп на растеж от 48% от 2023 г. до 2025 г., която потенциално може да се ускори допълнително, ако цената на Биткойн продължи да се покачва и Marathon затвърди конкурентната си позиция.
MicroStrategy, традиционно разглеждана като компания за корпоративен софтуер с бавен растеж, претърпя трансформация след значителните си Биткойн инвестиция през последните няколко години. Тъй като Биткойн представляват значителна част от стойността на предприятието ѝ, MicroStrategy възнамерява да продължи да трупа BTC в бъдеще.
Тъй като MicroStrategy разширява своите абонаментни аналитични услуги, като същевременно поддържа резервите си в BTC, тя цели да компенсира намаляващите приходи от лицензиране на софтуер и поддръжка. Инвеститорите разглеждат MicroStrategy като още един непряк път за капитализиране на поскъпването на Биткойн. Освен това компанията потенциално би могла да използва наличностите си в Биткойн, за да намали дълга си и да подхрани по-нататъшното си разширяване чрез инвестиции и придобивания. При разумно изпълнение MicroStrategy може да надмине пазара до 2030 г.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.
Strategy, компанията, фокусирана върху Биткойн, по-рано известна като MicroStrategy, временно е спряла редовните си покупки.
Испанският банков гигант BBVA разшири своите дигитални услуги, като въведе в приложението си търговия и попечителство на Биткойн и Етериум за индивидуални клиенти.