Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Нови данни от Министерството на финансите на САЩ разкриват, че между февруари и март Пекин е продал американски държавни облигации на стойност близо $19 милиарда, което е сигнал за продължаващо оттегляне от американски активи.
Докато много чуждестранни правителства добавиха към портфейлите си американски държавни облигации, Китай намали своите позиции до най-ниското ниво от няколко години насам – част от тенденция, която според анализатори се наблюдава от 2018 г. насам. Междувременно Обединеното кралство изпревари Китай и за първи път се превърна във вторият по големина чуждестранен притежател на американски държавни облигации, изпреварен само от Япония, която все още оглавява класацията с $1.13 трилиона.
Забележително е, че Каймановите острови – въпреки населението си от едва 73,000 души – сега заемат четвърто място с огромен дълг към САЩ от $455 милиарда, подчертавайки ролята на офшорните финансови центрове в глобалните капиталови потоци.
Общо чуждестранното участие в държавните облигации достигна нов рекорд от $9.05 трилиона през март. Но макростратегът Люк Громен предупреди, че нарастващото търсене на дълг от чужбина не решава по-дълбоките проблеми. Той твърди, че страните, които натрупват държавни облигации, е малко вероятно да увеличат вноса на стоки, произведени в САЩ, което ще влоши търговския дисбаланс на Америка – ключов проблем, който бившият президент Тръмп обеща да реши през евентуален втори мандат.
„Как тези страни могат да си позволят да купуват едновременно американски облигации и американски износни стоки?“, попита Громен, намеквайки, че Вашингтон скоро може да се изправи пред труден избор между финансиране на дълга и пребалансиране на търговията.
Спадът в китайските активи добавя още едно ниво на сложност към продължаващите геополитически напрежения и може да сигнализира за по-дългосрочна стратегическа промяна в начина, по който световните сили управляват резервите си.
Рей Далио, милиардерът инвеститор зад Bridgewater Associates, насочи вниманието си към нарастващата мания по меме активите, като предупреди, че инвеститорите се поддават на тенденциите, пренебрегвайки фундаменталните показатели.
Китайският технологичен гигант Tencent официално отрече последните слухове, че се готви да придобие южнокорейския разработчик на игри Nexon.
Бавното разрушаване на крипто империята на Сам Банкман-Фрийд продължава, като фалиралите компании FTX и Alameda Research прехвърлят тихомълком още $10.3 милиона в Solana (SOL) като част от плана си за ликвидация.
Вашингтон направи грандиозен военен парад на стойност $45 милиона на 14 юни 2025 г., с който бяха отбелязани две важни събития: 250-годишнината на американската армия и 79-ият рожден ден на Доналд Тръмп.