Начало » Китай ограничава лични свободи с натрапчиво лицево разпознаване

Китай ограничава лични свободи с натрапчиво лицево разпознаване

13.10.2019 15:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай ограничава лични свободи с натрапчиво лицево разпознаване

Китайското правителство обяви нова и още по-натрапчива форма на лицево разпознаване.

Министерството на индустрията и информационните технологии (MIIT) ще започне да използва AI софтуер за наблюдение на над 800 милиона интернет потребители.


Напоследък има изключителен международен натиск за ограничаване на разпознаването на лица. Изглежда обаче, че китайското правителство е инвестирало в употребата на такъв софтуер.


MIIT заяви, че новият софтуер всъщност е в полза на потребителите. Иновативната технология ще проверява лицата на гражданите, за да гарантира, че няма злоупотреби. Всички онлайн транзакции в крайна сметка ще изискват такава идентификация.


Според агенцията този ход ще “защити законните права и интереси на киберпространството на гражданите.


Освен това правителството заяви, че новата технология ще им помогне да отговорят на новите предизвикателства. 


Официалната позиция на правителството е, че драматичните увеличения на ефикасността и употребата на разпознаването на лица ще предотврати екстремизма и тероризма.


Реакцията срещу новите регламенти беше отвращение. Компаниите, отговорни за новия софтуер – SenseTime, Megvii и Yitu – вече са в черния списък на САЩ. Други правителства също ги последваха.


Нещо повече, китайското правителство е под все по-голям натиск да премахне широкото използване на софтуера. Дистопичното бъдеще, което следва от подобни стъпки е нещо, от което повечето национални правителства се страхуват. Дори ако личните документи се изискват за много цели от правителствата, това, което китайското правителство прави, е безпрецедентно.


Въпреки че този ход не е изненадващ, като се има предвид миналото на Китай, мнозина разглеждат криптовалутите като потенциален отговор. С възможността да изпращат и получават средства без преки транзакционни процеси, криптовалутите предлагат ниво на анонимност, което китайското правителство просто не може да контролира напълно.


Освен това, Биткойн е като международна валута. Това позволява на потребителите в потиснически режими да имат повече свобода.

Предивд предимствата на валутата не е изненада, че Китай вече се е опитал да контролира използването на Биткойн.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Федералният резерв отменя изискванията за отчитане на крипто дейности

В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.

25.04.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC си партнира с Ел Салвадор за трансгранични крипто регулации

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.

25.04.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Русия ще стартира регулирана крипто борса за подбрани инвеститори

Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.

24.04.2025 13:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.