Въпреки мащабните репресии и забрани на услуги, свързани с криптовалути, Китай вече се нарежда в първата десетка на водещите държави по приемане на дигитални активи.
21По-конкретно, азиатският икономически гигант се нарежда на десето място в глобалния индекс за приемане на криптовалути през 2022 г. с общ резултат от 0.535, сочат данни, публикувани на 14 септември от Chainalysis.
Китай скача с три позиции нагоре от миналогодишното си 13-то място, докато Виетнам запазва първото място за втора поредна година с индексен резултат от 1. Филипините се нареждат на второ място с резултат от 0.753, следвани от Украйна с 0.694, а Индия е четвърта с резултат от 0.663. Съединените щати заемат пето място с индексен резултат от 0.653.
Индексът се основава на класация на получената стойност на централизираните услуги, класация на получената стойност на централизираните услуги на дребно, класация на обема на търговията на P2P борсата и получената DeFi стойност.
По последни данни се предполага, че е възможно да има пропуск в прилагането на забраната.
Oтбелязва се, че в Китай е регистрирано значително използване на централизирани крипто услуги, което се отразява на общите инвестиции и тези на дребно.
От Chainalysis заявиха:
Това е особено интересно, като се има предвид репресията на китайското правителство срещу дейността с криптовалути, която включва забрана за всякаква търговия с криптовалути, обявена през септември 2021 г. Нашите данни показват, че забраната е била или неефективна, или слабо прилагана.
Въпреки това Chainalysis отбеляза, че проучването не отчита използване на VPN. Това предполага, че търговците на криптовалути са станали по-малко загрижени за прикриването на следите си.
Интересно е, че миналата година Китай инициира забрана за търговия и добив на криптовалути с мотива, че секторът застрашава финансовата стабилност. Този ход доведе до рязък спад на цените на Биткойн (BTC), а майнинг дейностите бяха засегнати негативно.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ : Питър Шиф: Биткойн напът да се срине под $10,000
Оттогава насам обаче добивните дейности се възстановиха, като операторите мигрираха към приятелски юрисдикции. Освен това през ноември миналата година Биткойн отбеляза исторически връх.
Като цяло изследователите отбелязаха, че темпът на приемане на криптовалути през 2022 г. се е изравнил през последната година, след като от 2019 г. насам е нараствал последователно на фона на продължаващия мечи пазар.
В същото време има индикации, че инвеститорите, които са навлезли в крипто пространството по време на ралитата през 2020 г. и 2021 г., залагат на евентуално възстановяване, като продължават да инвестират в сектора.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.